Podczas salonu przemysłu obronnego IDEX 2019 w Abu Zabi koncern MBDA i estońskie przedsiębiorstwo Milrem Robotics zaprezentowały prototyp pojazdu bezzałogowego THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System). Zdalnie sterowany system przeciwpancerny stworzono, aby zastąpić przenośne wyrzutnie, które są wyposażeniu żołnierzy wojsk lądowych krajów Unii Europejskiej.

Opracowanie tego bezzałogowca zajęło około ośmiu miesięcy. THeMIS porusza się na platformie gąsienicowej z napędem hybrydowym w postaci silników diesla i elektrycznych. Napęd i sterowanie znajduje się w modułach bocznych Prędkość maksymalna to około 35 kilometrów na godzinę, autonomiczność wynosi 10 godzin, zaś zdolność do pracy w trybie cichym – 90 minut. Zasięg pojazdu nie jest stały i zależy od rodzaju terenu, w którym się porusza. THeMIS sterowany jest za pomocą fal radiowych albo przewodowo.

Pojazd charakteryzuje się niską sygnaturą akustyczną i cieplną. Poza tym ma odznaczać się większą mobilnością od piechura przenoszącego uzbrojenie na polu bitwy. Oprócz większej siły ognia ma również mieć naturalną zaletę, która już teraz jest ważna, a mianowicie minimalne ryzyko dla operatora, który sterował będzie THeMIS-em na odległość.

Oprócz funkcji typowo bojowych polegających na niszczeniu opancerzonych celów przeciwnika będzie pełnił funkcję platformy rozpoznawczej i transmisyjnej (przesyłanie obrazu i danych).

Uzbrojeniem THeMIS-a jest zdalnie sterowany moduł uzbrojenia MBDA IMPACT (Integrated MMP Precision Attack Combat Turret) o masie 250 kilogramów wyposażony w dwa pociski kierowane MMP (Missile Moyenne Portée) o zasięgu 4 kilometrów i karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra. Pociski MMP mają wielozadaniowe, tandemowe głowice kumulacyjne. Producent zapewnia, że zestaw może pracować w każdych warunkach atmosferycznych w dwóch trybach: wskazania celu przed wystrzeleniem (Lock-On Before Launch) i wskazania celu po wystrzeleniu za pomocą kabla światłowodowego (Lock-On After Launch).

Zobacz też: Udane testy Land Ceptora w Szwecji

(informacja prasowa MBDA)

materiały prasowe MBDA