W dniach 3–21 lutego 2014 roku Norwegia wraz ze Szwecją i Finlandią wezmą udział w ćwiczeniach sił powietrznych nad Islandią o kryptonimie Iceland Fighter Meet 2014. Wydarzenie będzie uzupełnieniem natowskiej misji nadzoru i kontroli przestrzeni powietrznej Islandii (Iceland Air Policing and Surveillance, ISLAPS), prowadzonej wówczas przez norweskie lotnictwo wojskowe.

Zadaniem misji ISLAPS jest pomoc w strzeżeniu przestrzeni powietrznej Islandii. Jest to podyktowane ograniczonymi możliwościami islandzkich sił powietrznych. Iceland Fighter Meet 2014 (IFM14) będą natomiast jedynie częścią manewrów i staną się okazją do sprawdzenia gotowości do współpracy ze szwedzkimi i fińskimi partnerami NATO.

W ćwiczeniach wezmą udział myśliwce z Norwegii (F-16 Fighting Falcon) oraz krajów partnerskich – Finlandii (F/A-18 Hornet) i Szwecji (JAS 39 Gripen). Zadaniem maszyn będzie prowadzenie szerokiej gamy ćwiczeń sprawdzających gotowość do obrony przestrzeni powietrznej nad Islandią. Piloci skupią się na szkoleniu w walce między różnymi typami samolotów, defensywnymi i ofensywnymi operacjami w powietrzu (atak na wyznaczone obiekty oraz ich obrona). Szwedzkie i fińskie myśliwce będą jednak nieuzbrojone. Maszyny uczestniczące w IFM14 będą wspierane przez samoloty-cysterny, maszyny wyposażone w systemy wczesnego ostrzegania, kontroli i nadzoru AWACS, a także śmigłowce zdolne do wykonywania misji poszukiwawczych i ratowniczych (SAR), których obowiązkiem będzie dbałość o bezpieczeństwo uczestników.

Funkcję ogólnego koordynatora wydarzenia weźmie na siebie Centrum Połączonych Operacji Powietrznych (Combined Air Operation Center) w niemieckim Uedem. Obsługę myśliwców zapewni Centrum Kierowania i Meldowania (obrony przeciwlotniczej) w Loki na Islandii. Maszyny wyposażone w system AWACS zostaną sprowadzone z Norwegii. Szwedzi zapewnią samoloty-cysterny, natomiast Finlandia i Norwegia udostępnią śmigłowce SAR, których zadaniem będzie współpraca z maszynami tego typu posiadanymi przez Islandię.

(nato.int)