Przedsiębiorstwo Israel Aerospace Industries zaprezentowało w czasie Paris Air Show modernizację myśliwców Kfir nazwaną Kfir Next-Generation (NG). Jak się okazuje modernizacja została przygotowana specjalnie z myślą o kolumbijskich siłach powietrznych, które od dawna przymierzają się do kupienia nowych myśliwców.

Kfir NG został wyposażony w nowy silnik General Electric F414, radar klasy AESA, szybkie łącze wymiany danych i nowoczesny pakiet cyfrowej awioniki. Dodatkowo w modernizowanych samolotach przebudowie ulegnie tylna część kadłuba, co pozwoli na wygospodarowanie miejsca na dodatkowy zbiornik paliwa i prawie dwukrotnie wydłuży długotrwałość lotu.

W odniesieniu do Kolumbii możliwe jest zmodernizowanie samolotów już posiadanych przez to państwo, sprzedaż samolotów wycofanych z izraelskich sił powietrznych, a nawet wyprodukowanie samolotów fabrycznie nowych. Kolumbia posiada dwadzieścia jeden Kfirów, które w 2017 roku zostały zmodernizowane przez izraelskiego producenta i dostosowane do przenoszenia pocisków powietrze–powietrze I-Derby-ER i Python 5, a także wyposażone w radar EL/M 2052.

Zobacz też: Reforma kolumbijskich sił powietrznych

(jpost.com, Airforces Monthly 8/2019)

US Air Force, Staff Sgt. William P.Coleman