Izraelskie państwowe przedsiębiorstwa Israeli Aerospace Industries (IAI) i Israeli Military Industries (IMI) zaprezentowały opracowany wspólnie nowy pocisk powietrze–ziemia Rampage.

Rampage jest pociskiem naddźwiękowym. Został opracowany w odpowiedzi na potrzebę operacyjną sił powietrznych, które chcą mieć uzbrojenie odpalane spoza zasięgu wrogiej obrony przeciwlotniczej. Ujawniono bardzo niewiele szczegółów nowej broni. Nieznany pozostaje zasięg i sposób naprowadzania, chociaż ogłoszono, że pocisk może być odpalany w każdych warunkach pogodowych i o każdej porze doby. Według nieoficjalnych informacji pocisk ma nawigację bezwładnościową wspomaganą odpornym na zakłócenia GPS-em i ma zasięg kilkuset kilometrów.

Rampage ma 4,7 metra długości i waży 570 kilogramów. Przedstawiciele producentów powiedzieli, że jeden samolot może przenosić do czterech pocisków, które, odpalone jednocześnie, mogą dotrzeć mogą dotrzeć do celu różnymi trasami dla łatwiejszego pokonania obrony. Nie ujawniono potencjalnych nosicieli, ale na zdjęciu (prawdopodobnie wizji artystycznej) Rampage jest odpalany z myśliwca F-16.

Rampage ma oferować połączenie możliwości przedarcia się przez nowoczesną obronę przeciwlotniczą połączoną z zaawansowaną głowicą powodującą niewielkie zniszczenia poboczne. IMI już wcześniej opracował podobną głowicę dla bomb o masie 227 kilogramów. Pocisk ma być wykorzystywany do atakowania takich celów jak sztaby i centra dowodzenia, lotniska, sieci przesyłowe i inne cele kluczowe bronione przez zaawansowaną obronę przeciwlotniczą.

Zobacz też: Izraelskie F-35 wzięły udział w działaniach bojowych

(Farnborough Airshow News)

Israeli Aerospace industries