Koncern Hyundai Heavy Industries podpisał 24 października kontrakt z filipińskim resortem obrony na budowę dwóch fregat. Po ukończeniu będą to najnowocześniejsze okręty w marynarce wojennej wyspiarskiego państwa.

O zwycięstwie południowokoreańskiej oferty poinformowano już na początku września, jednak kolejne tygodnie zeszły na finalne negocjacje, które przebiegły wyjątkowo szybko. Wartość kontraktu wynosi 337 milionów dolarów. Pierwszy okręt ma zostać dostarczony w 2020 roku.

Hyundai zaoferował zmodyfikowaną wersję swojego typu HDF-3000, z których wywodzą się fregaty typu Incheon pływające pod banderą Korei Południowej. Wersję dla Filipin można określić jako „odchudzoną”, czyli przystosowaną do potrzeb i możliwości finansowych klienta. Póki co ujawniono, że fregaty będą mieć wyporność około 2600 ton, długość 107 metrów i osiągać prędkość maksymalną 25 węzłów. Nie podano szczegółów dotyczących uzbrojenia, chociaż sam Hyundai deklaruje „ciężkie” uzbrojenie do zwalczania celów powietrznych, nawodnych, podwodnych oraz nowoczesny sprzęt walki radioelektronicznej. Na podstawie wcześniejszych doniesień i opublikowanego rysunku można wnioskować, że fregaty otrzymają armatę kalibru 127 milimetrów, zestaw pionowych wyrzutni rakiet przeciwlotniczych oraz dwie podwójne wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych. Na pokładzie znajdzie się również miejsce na lądowisko i hangar dla śmigłowca pokładowego.

Zobacz również: Filipiny wzmacniają lotnictwo i marynarkę

(hyundaiheavy.com, janes.com; fot. Hyundai Heavy Industries)

Hyundai Heavy Industries