Koncern Hyundai Heavy Industries (HHI) otrzymał kontrakt na zaprojektowanie uniwersalnego okrętu desantowego przewidzianego również do roli lekkiego lotniskowca. Umowę podpisano na MADEX 2019, morskiej części seulskich targów zbrojeniowych ADEX. Hyundai ma zakończyć prace koncepcyjne nad okrętem w drugiej połowie przyszłego roku. Okręt desantowy ma wejść do służby krótko po roku 2030.

Zamówiony w HHI okręt ma być wersją rozwojową typu Dokdo. W stosunku do założeń przedstawionych w lipcu tego roku niewiele się zmieniło. Południowokoreańska marynarka wojenna chce wielozadaniowej jednostki o wyporności około 30 tysięcy ton. Na razie oznaczenie projektu zmieniono z LPH-II na LPX-II.

Zwiększono także liczbę przenoszonych F-35B z szesnastu do około dwudziestu. Okręt ma zostać także przystosowany do bazowania przyszłych śmigłowców bojowych południowokoreańskiej piechoty morskiej. O zwycięstwo rywalizują tutaj AH-64, AH-1Z i rodzimy Surion MAH.

Nie wiadomo, jak zamówienie projektu LPX-II wpłynie na południowokoreańskie plany budowy lotniskowca lekkiego. W ostatnich doniesieniach pojawiły się projekty typowych lotniskowców – jednego lekkiego, przenoszącego F-35B, i drugiego zbliżonego rozmiarami do brytyjskiego typu Queen Elizabeth, ewentualnie wyposażonego w F-35C.

Zobacz też: Nowy okręt desantowy dla Korei Południowej

(navalnews.com)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Michael Achterling