Południowokoreańskie przedsiębiorstwo Hyundai Rotem poinformowało o wznowieniu produkcji seryjnej czołgów K2 Black Panther (Heuk-Pyo). Oficjalna uroczystość odbyła się 27 maja. Położyło to kres dwuletniej przerwie spowodowanej problemami związanymi z nowym układem przeniesienia mocy.

Od tej pory zakłady w Changwon w prowincji Gyeongsangnam mają pracować pełną parą, aby do 2021 roku przekazać 104 czołgi południowokoreańskim wojskom lądowym. Dotychczas pancerniacy odebrali tylko dwa wozy pochodzące z drugiej serii.

Problemy Heuk-Pyo rozpoczęły się po podjęciu decyzji o wyposażeniu ich w power pack opracowany przez Doosan Corporation i S&T Dynamics, który miał zastąpić niemiecki silnik MT 833 o mocy 1500 koni mechanicznych oraz w pełni automatyczną przekładnię z pięcioma biegami do przodu i trzema wstecznymi. Szybko okazało się jednak, że lokalny produkt – S&T Dynamics EST15K – nie spełnia oczekiwań i jest wadliwy. W związku z tym produkcję zastopowano i próbowano rozwiązać powstałe problemy.

Wreszcie w lutym 2018 roku zdecydowano się wyposażyć pojazdy drugiej serii w lokalnie opracowany silnik wysokoprężny Doosan Infracore DV27K o mocy 1500 koni mechanicznych, a także nowy układ przeniesienia mocy i automatyczną skrzynię biegów niemieckiego przedsiębiorstwa Renk. Pod koniec ubiegłego roku przetestowano dwa pojazdy z nowym power packiem, które przebyły łącznie 3200 kilometrów.

Trudno będzie nadrobić stracony czas. Już teraz wiadomo, że 106 czołgów K2 Black Panther trafi do odbiorcy trzy lata później niż pierwotnie zakładano. Nowe czołgi zastępują w służbie M48 Pattony i starszą wersję – K1.

Obecnie w Hyundai Rotem znów panuje optymizm, gdyż myśli się już o produkcji i dostawach kolejnej transzy, liczącej 110 Heuk-Pyo wyposażonych w hybrydowy power pack. Podpisanie umowy na kolejną serię produkcyjną jest zapewne kwestią czasu, a wyposażenie południowokoreańskich sił zbrojnych rozpocznie się najwcześniej pod przekazaniu odbiorcy czołgów drugiej serii w latach 2019–2020.

Poza tym południowokoreańskie przedsiębiorstwo chce rozszerzyć grono klientów, oferując czołgi na Bliski Wschód. Z tą myślą podczas targów przemysłu obronnego Defense Expo 2018 w Seulu zaprezentowano K2 Heuk-Pyo w wersji zoptymalizowanej do walki na pustyni. W listopadzie Hyundai Rotem poinformowało o możliwej sprzedaży siedemdziesięciu sześciu czołgów do Omanu.

Zobacz też: K2 PL Wilk i M88A2 HERCULES jako propozycje dla Wojska Polskiego

(armyrecognition.com)

materiały prasowe Hyundai Rotem