Dowództwo koalicji zwalczającej rebelię szyickiego ugrupowania Hutich w Jemenie poinformowało o ataku rakietowym na port lotniczy Abha w południowej części Arabii Saudyjskiej, 200 kilometrów na północ od granicy z Jemenem. W eksplozji pojedynczego pocisku rannych zostało dwadzieścia sześć osób, w tym trzy kobiety i dwójka dzieci.

Do ataku doszło wczoraj o godzinie 14.21. Pocisk spadł na halę przylotów. Większość ran kwalifikowała się do opatrzenia na miejscu, ale osiem osób trzeba było przewieźć do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Wśród rannych poza Saudyjczykami znaleźli się także obywatele Jemenu i Indii.

Koalicja, na której czele stoi Arabia Saudyjska, deklaruje, że atak na lotnisko stanowił zbrodnię wojenną. Pojawiło się także kolejne oskarżenie pod adresem Iranu o zaopatrywanie Hutich w nowoczesną broń rakietową. Z kolei media powiązane z ugrupowaniem Hutich podają, że w ataku wykorzystano pocisk manewrujący (nie zaś pocisk balistyczny, jak w ataku na Rijad w ubiegłym roku). Wiadomo również, że Huti dysponują bardzo dużą flotą niewielkich dronów, w tym także zaimprowizowanych dronów bojowych.

Wojna sunnickiej koalicji z szyitami z ugrupowania Hutich trwa od 2015 roku. Rijad i jego sojusznicy (przede wszystkim Zjednoczone Emiraty Arabskie) chcą przywrócić do władzy obalonego przez Hutich prezydenta Abd Rabbuha Mansura Hadiego. Jest to w praktyce wojna zastępcza sunnickiej Arabii Saudyjskiej z szyickim Iranem o prymat w świecie muzułmańskim. Mimo przewagi technicznej koalicji ponosi ona regularne straty. Huti dowiedli już, że potrafią atakować także statki i okręty.

Atak na Abhę stanowił prawdopodobnie reakcję na cykl nalotów saudyjskiego lotnictwa na Hutich w jemeńskiej prowincji Hadżdża. Nastąpił on jednak w potencjalnie zapalnym momencie. Z drugiej strony Półwyspu Arabskiego, na wodach Zatoki Omańskiej, doszło właśnie do tajemniczych ataków na zbiornikowce. Pierwsze podejrzenia w tej sprawie padły na Iran oraz na jego przeciwników, którzy rzekomo mieli zorganizować prowokację.

Otwarty w 1977 roku port lotniczy Abha to najważniejsze lotnisko w tej części kraju. W samym mieście mieszka blisko 800 tysięcy ludzi.

Zobacz też: Arabia Saudyjska znów zapowiada budowę broni atomowej

(aljazeera.com, arabnews.com; na zdjęciu żołnierze z Arabii Saudyjskiej i ZEA na terytorium Jemenu)

Saudi88hawk, Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0