Według dziennika Izwiestija Kreml ma sprecyzowane plany dotyczące rozrostu infrastruktury lotniczej bazy wojskowej Humajmim w syryjskiej prowincji Latakia. Franc Klincewicz, wiceprzewodniczący Komitetu Obrony Rady Federacji (izby wyższej parlamentu Rosji), powiedział, że równocześnie przygotowane jest podłoże prawne, które przekształci obiekt w pełnoprawną rosyjską bazę wojskową ze stałym kontyngentem i siłami lotniczymi. Nie musi ono jednak iść w parze z faktycznymi działaniami, ale z formalnoprawnego punktu widzenia takie porozumienie jest wymagane.

Gazeta powołuje się na dobrze poinformowane źródła w resorcie, twierdząc, że niebawem Rosja przystąpi do zdecydowanej rozbudowy bazy lotniczej, która w przyszłości pomieści duże samoloty i będzie dysponować odpowiednimi kwaterami dla personelu wojskowego, w tym koszarami i szpitalem. Liczebność grupy zadaniowej rosyjskich wojsk lotniczych na razie jest zadowalająca, ale może zostać zwiększona w każdej chwili na mocy osobnego porozumienia międzypaństwowego. Wiadomo jednak, ze broń jądrowa i bombowce strategiczne nie zostaną rozmieszczone tam na stałe, gdyż byłoby to sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami.

Eskadry samolotów będą bazowały oddzielnie, w tym celu zwiększony zostanie ogólny obszar bazy. Zwiększy to przede wszystkim bezpieczeństwo maszyn i zmniejszy prawdopodobieństwo ich zniszczenia w wyniku potencjalnego ostrzału. Miejsca te zostaną dodatkowo osłonięte wałami ziemnymi.

Przygotowywana jest również rampa, która da możliwość załadunku i rozładunku samolotu transportowego An-124 Rusłan bez pośpiechu i utrudniania normalnego ruchu. Baza będzie wyposażona w zaawansowanych stacje radiolokacyjne i radiowy sprzęt techniczny, w tym systemy kontroli ruchu lotniczego. Wokół newralgicznych punktów bazy rozmieszone zostaną stanowiska przeciwlotniczych Pancyrów-S1.

Zobacz też: Iskander w Syrii

(airrecognition; fot. Alex Beltyukov na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0)

Alex Beltyukov, Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0