Holenderskie ministerstwo obrony poinformowało o planach nabycia czternastu śmigłowców CH-47F Chinook celem zastąpienia starszej wersji wiropłatów – CH-47D. W przemówieniu do holenderskiego parlamentu minister obrony Jeanine Hennis-Plasschaert oświadczyła, że całkowity koszt zakupu wyniesie 915 milionów euro. Fundusze te nie uwzględniają przychodów ze sprzedaży lub wykorzystania części wspólnych z obecnych śmigłowców. Do zrealizowania transakcji potrzebna jest zgoda parlamentu. Głosowanie zaplanowano na grudzień bieżącego roku i wówczas też ma zostać podpisany list akceptacyjny.

Początkowo Królewskie Holenderskie Siły Powietrzne zamierzały zakupić śmigłowce CH-47F (NL), czyli w konfiguracji przeznaczonej specjalnie dla lokalnego lotnictwa. Przedsięwzięcie okazało się jednak zbyt kosztowne i zdecydowano się na wariant używany przez lotnictwo wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych. Modyfikacje będą wprowadzane stopniowo i zależeć będą od dostępności środków finansowych. Pozyskane śmigłowce zostaną wyposażone w energochłonne fotele dla załogi i żołnierzy desantu, radiostacje VHF zapewniających łączność z wojskami lądowymi, urządzenia optoelektroniczne, systemy samoobrony i odladzania łopat wirnika nośnego. Ponadto śmigłowiec dysponował będzie awaryjnym nadajnikiem lokacyjnym i linami desantowymi.

Pierwsze śmigłowce trafią do Koninklijke Luchtmacht w 2019 roku i będą używane do pomocy ofiarom klęsk żywiołowych. W tym czasie planowane jest wycofanie ze służby sześciu CH-47D. Obecnie Królewskie Holenderskie Siły Powietrzne dysponują flotą jedenastu CH-47D wprowadzonych do służby w 1995 roku i sześciu CH-47F pozostających w linii od 2013 roku.

(armyrecognition.com, defense-aerospace.com; fot. Łukasz Golowanow, Konflikty.pl)