Holendrzy zwrócili się do BAE Systems, aby koncern przetestował i zweryfikował poprawność działania systemu obrony aktywnej Iron Fist (Żelazna pięść), opracowanego przez izraelską firmę Israeli Military Industries. W tym celu zostanie on zamontowany na bojowych wozach piechoty CV9035NL. Jeśli wstępna faza testów zakończy się sukcesem, koncern zajmie się kompleksową instalacją systemów na pojazdach i ich dalszą integracją.

– W tej fazie testowej dokonamy wstępnej oceny zgodności systemu Iron Fist z naszą specyfikacją zagrożeń, zaś wraz z naszymi partnerami przeprowadzimy analizę bezpieczeństwa systemu i przygotujemy się do jego integracji na naszych pojazdach CV9035NL – powiedział Hans de Goeij, menedżer projektu w agencji holenderskiego ministerstwa obrony, odpowiedzialnej za zaopatrzenie i dostawy.

Iron Fist, jak każdy system obrony aktywnej, jest zautomatyzowany i opiera się na wykorzystaniu czujników radarowych o działaniu dookólnym przekazujących dane do komputera. Trajektoria wrogiego pocisku jest analizowana, a gdy na podstawie obliczeń stwierdzi się zagrożenie dla pojazdu, następuje reakcja. Wówczas odpalane są systemy ochronne, które mają wyeliminować zagrożenie. Według producenta ma łączyć w sobie cechy systemu zwalczającego atakujący pocisk (hard kill) oraz zakłócającego i obezwładniającego układy naprowadzania atakującego pocisku. Przeznaczony jest szczególnie do montażu na lekkich pojazdach opancerzonych, takich jak bojowe wozy piechoty.

– Iron Fist zapewni holenderskim wojskom lądowym wysoce wyrafinowane narzędzie do obronny pojazdów CV90, poprawić bezpieczeństwo pojazdu i jego załogi – powiedział Tommy Gustafsson-Rask, dyrektor Zarządzający BAE Systems Hägglunds. Podkreślił jednocześnie duże zdolności adaptacyjne pojazdu do nowych i rozwijających się technologii.

Oczekuje się, że decyzja o przejściu do kolejnej fazy zostanie podjęta na początku 2018 roku. Gdy już zakończy się integracja, Holandia stanie się pierwszym krajem NATO z aktywnym systemem obrony na tego typu pojazdach i pierwszym członkiem sojuszu, który zakupi izraelski Iron Fist. Wojska lądowe Holandii dysponują obecnie taborem stu czterdziestu dziewięciu CV9035NL, w tym dziewięćdziesięcioma dwoma w aktywnej służbie. 40 używanych pojazdów tego typu zostało odsprzedanych Estończykom.

Zobacz też: Szwedzi wyposażą CV90 w moździerze Mjölner

(armyrecognition.com, israeldefense.co.il; na zdjęciu bojowy wóz piechoty CV9035 NL, fot. AlfvanBeem na licencji Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication)