Według informacji przekazanych przez agencję informacyjną Eesti Rahvusringhääling 7 października, do położonego w zachodniej części Estonii miasta portowego Paldiski przypłynęła transza używanych bojowych wozów piechoty CV9035. Dostawa liczy dwanaście pojazdów w wersji podstawowej i jeden wóz zabezpieczenia technicznego na podwoziu czołgu Leopard 1. Po rozładowaniu na nabrzeżu portowym sprzęt został przetransportowany do bazy Tapa.

Wszystkie pojazdy pochodzą z Holandii i zostały zakupione przez estońskie ministerstwo obrony w grudniu 2014 roku. Wówczas Estończycy podpisali kontrakt na zakup czterdziestu czterech CV9035NL (takie oznaczenie pojazdy nosiły w holenderskich wojskach lądowych) i sześciu czołgów podstawowych Leopard 2. Co więcej, w styczniu bieżącego roku podczas wizyty sekretarza generalnego estońskiego ministerstwa obrony w Norwegii podpisano umowę na dostawę trzydziestu pięciu kadłubów w celu złożenia pojazdów wsparcia technicznego i logistycznego dla zakupionych CV9035.

Szkolenie żołnierzy, którzy będą obsługiwać nowo nabyte pojazdy rozpocznie się w drugim kwartale przyszłego roku. Jednak już niebawem do Holandii uda się ośmiu wojskowych służących w batalionie piechoty zmechanizowanej (Scoutspataljon), należącym do 1. Brygady Piechoty estońskich wojsk lądowych. Wezmą udział w kursie, podczas którego zaznajomią się taktyką działania pojazdów na polu bitwy i wykonają pierwsze strzelania.

Wszystkie pojazdy zostaną dostarczone w latach 2016-2018. Eks-holenderskie CV9035 wyposażone są w wieżyczkę uzbrojoną w armatę Bushmaster III kalibru 35 milimetrów i zamontowany współosiowo karabin maszynowy umieszczony po lewej stronie uzbrojenia głównego.

Zobacz też: Norwegowie otrzymali pierwszego CV9030N MultiC

(armyrecognition.com; na zdjęciu bojowy wóz piechoty CV9035 NL, fot. AVDD, na licencji Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication)

AVDD, na licencji Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication