Holenderskie ministerstwo obrony poinformowało o uziemieniu wszystkich dwudziestu ośmiu śmigłowców uderzeniowych Boeing AH-64D Block 2 Apache Longbow z powodu usterki w śmigle ogonowym. Problem wykryto podczas prac konserwacyjnych.

Ministerstwo podało w oświadczeniu, że zawieszenie lotów jest standardową procedurą w przypadku wykrycia podobnych usterek. Zbadaniem defektu zajął się już zespół specjalnie do tego powołany, ale nie ujawniono szczegółów pierwszych inspekcji. Natura problemu nadal utrzymywana jest w tajemnicy.

Królewskie Holenderskie Siły Powietrzne mają łącznie dwadzieścia osiem śmigłowców AH-64 Apache. Dwadzieścia z nich – tworzących 301. Eskadrę – stacjonuje w bazie lotniczej Gilze-Rijen w prowincji Brabancja Północna. Kolejne osiem wiropłatów – 302. Eskadra – znajduje się w Fort Hood w Stanach Zjednoczonych i służy do szkolenia pilotów w locie i wspólnych ćwiczeń z US Army.

Holandia odebrała pierwsze Apache w 1998 roku, czyli wówczas, gdy ich produkcję od przedsiębiorstwa McDonnell Douglas Helicopter Systems przejął koncern Boeing. W ostatnim czasie zdecydowano o ich modernizacji do standardu Guardian.

Zobacz też: Egipt chce kupić dziesięć AH-64E

(nltimes.nl, janes.com)

Tim Felce, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic