25 maja 2016 roku w siedzibie OCCAR-EA w Bonn wprowadzono poprawkę do holenderskiego kontraktu na dostawę 200 pojazdów opancerzonych Boxer 8 × 8. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele niemiecko-holenderskiego producenta Artec GmbH i Organizacji jednoczącej współpracy w dziedzinie uzbrojenia (Organisation conjointe de coopération en matière d’armement, OCCAR). Rząd holenderski reprezentował podpułkownik John Lussenburg, zajmujący się koordynacją narodowego programu Boxera.

Zmiana jakościowa kontraktu na Boxery dla Holandii wiąże się z przeprowadzeniem w ciągu ostatnich lat analizy koncepcji operacyjnej holenderskich wojsk lądowych. Rzeczywiste potrzeby okazały się inne i rząd holenderski zwrócił się do OCCAR o zmianę zapisów umowy. Rozmowy toczyły się w ekspresowym tempie. Koninklijke Landmacht zamówiły ogółem 200 Boxerów w rożnych wariantach. Negocjacjom nie podlegał wolumen, zmianie uległa jednak jego struktura.

Na mocy poprawionej umowy holenderskie wojska lądowe otrzymają 39 pojazdów inżynieryjnych, czyli więcej niż zakładano wcześniej. Zmniejszeniu zaś ulegnie liczba wozów dowodzenia, których będzie 24 (wcześniej 36 egzemplarzy), a także liczba pojazdów przystosowanych do transportu sprzętu wojskowego i zaopatrzenia – 15. Nie zmieni się natomiast liczba zamówionych pojazdów w odmianach ambulansu (52) i do nauki jazdy (8). Pozostałe wozy to odmiana do transportu żołnierzy. Termin zakończenia dostaw również pozostaje bez zmian. Ostatni pojazd trafi do Holandii w lutym 2018 roku.

Zobacz też: Litwa dołączy do programy Boxera

(armyrecognition.com; fot. RC North Public Affairs photo by Tech. Sgt. Florian Krumbach)

RC North Public Affairs photo by Tech. Sgt. Florian Krumbach