Holenderska minister obrony Barbara Visser poinformowała 12 października, że wystartują dwa programy modernizacji sprzętu tamtejszych sił zbrojnych. Pierwszy obejmie haubice samobieżne Panzerhouwitser 2000NL (PzH2000NL) kalibru 155 milimetrów, drugi zaś – bojowe wozy piechoty CV90. Oba typy sprzętu przejdą również remont średni, podczas którego wymienione będą zużyte części, a inne zostaną naprawione. Prace pozwolą na wydłużenie resursu.

To kolejna w krótkim okresie czasu decyzja w przedmiocie modernizacji lub remontów uzbrojenia, gdyż w ubiegłym miesiącu podpisano z amerykańską Agencją Departamentu Obrony do spraw Współpracy w Sferze Bezpieczeństwa kontrakt na modernizację floty dwudziestu ośmiu śmigłowców bojowych AH-64D Apache do standardu AH-64E. Wartość umowy określana jest na 1,19 miliarda dolarów.

Według ujawnionego harmonogramu prace nad PzH2000NL rozpoczną się w 2020 roku i wykonywane będą we współpracy z Niemcami, które również używają uzbrojenia tego typu (poza tym używają ich Chorwacja, Litwa i Katar). Koszt wyniesie od 25 do 100 milionów euro, a po zakończeniu zapewni wydłużenie resursu do 2039 roku.

Obecnie holenderskie wojska lądowe posiadają osiemnaście haubic tego typu, pozyskanych od niemieckiego Krauss-Maffei Wegmann w 2002 roku. Pierwsze do służby trafiły trzy lata później, zaś proces dostaw zakończył się w 2009 roku. Początkowo Holandia kupiła pięćdziesiąt siedem sztuk, ale podczas restrukturyzacji i redukcji sił zbrojnych podjętych po kryzysie finansowym w 2009 roku wiele z nich wycofano ze służby. Kolejne sześć wykorzystują holenderscy żołnierze do szkoleń, zaś trzydzieści sześć znajduje się w magazynach wojskowych. Oferowano je do sprzedaży w celu uwolnienia środków finansowych, aby pozyskać wielozadaniowe F-35 Lightningi II.

Remont średni bojowych wozów piechoty CV90 rozpocznie się w 2022 roku i ma kosztować od około 250 milionów do miliarda euro. Holendrzy mają nadzieję, że uda im się pozyskać partnera zagranicznego i zmniejszyć koszty programu, które zależeć będą również od liczby remontowanych pojazdów. Prace mają zakończyć się do 2026 roku i wydłużyć resurs do 2039 roku. Obecnie holenderskie wojska lądowe mają dziewięćdziesiąt dwa pojazdy CV9035NL w czynnej służbie, zaś czterdzieści cztery sprzedano estońskim siłom zbrojnym.

Zobacz też: Holandia kupiła cztery Reapery

(defense-aerospace.com)

Dutch Government Department of Economy, Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication