Służba prasowa Rheinmetalla poinformowała o podpisaniu umowy na modernizację holenderskich wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Büffel. Porozumienie sygnowano 18 kwietnia w bazie holenderskich wojsk lądowych Soesterberg opodal Utrechtu. W procesie modernizacji siły połączą Rheinmetall i centrum techniczne w Ede w Holandii.

W skład pakietu modernizacyjnego wejdzie najnowszy system obserwacji dookólnej, cyfrowe urządzenia łączności i dowodzenia dla załogi czy układy umożliwiające ewakuację uszkodzonych pojazdów z pola walki bez konieczności opuszczania kabiny przez żołnierzy. Ponadto unowocześnienie wzmocni pasywną ochronę pojazdów, poprawi zdolność uciągu i możliwe stanie się podnoszenie przez żurawie wozów o masie 65–70 ton. Aby przewozić dodatkowe wyposażenie, każdy zmodernizowany pojazd otrzyma uniwersalną platformę transportową w tylnej części kadłuba.

Po modernizacji holenderskie BPz3 mają być zdolne do ewakuacji w warunkach bojowych nie tylko Leopardów 2, ale także innych pojazdów: Boxerów, CV90, Kodiaków, mostów towarzyszących Leguan i PzH 2000. Pierwsze zmodernizowane wozy mają trać do holenderskich wojsk lądowych już w 2021 roku i pozostać w linii do roku 2040.

Rheinmetall przekaże Holendrom dokumentację techniczną modernizacji BPz3, a także zapewni szkolenie załóg i mechaników. W ramach pierwszej transzy obie strony zakładają modernizację czterech BPz3, a następnie dwudziestu jeden wozów. Wartość kontraktu określono dość tajemniczo, podając, że będzie to suma dwucyfrowa liczona w milionach euro.

Wcześniej decyzję o modernizacji 69 BPz3 podjęła Bundeswehra, a później także Szwecja i Kanada. Problemu tego nie rozwiązały polskie siły zbrojne.

Zobacz też: Holandia zmodernizuje bwp CV90 i haubice PzH2000NL

(informacja prasowa Rheinmetalla)

Rheinmetall