Okręt podwodny HMS Talent (S92) typu Trafalgar wszedł do swojego nowego portu macierzystego – bazy Clyde. Jest to jeden z ostatnich etapów koncentracji całej floty podwodnej Royal Navy w tym zachodnioszkockim porcie.

Talent przez dwadzieścia dziewięć lat miał port macierzysty w bazie Devonport na południu Anglii. Przeszedł tam kompleksowy remont zakończony w czerwcu ubiegłego roku.

Przeprowadzka brytyjskich okrętów podwodnych do Clyde ma się zakończyć w przyszłym roku. Bazują tam obecnie trzy jednostki wielozadaniowe typu Astute i cztery podwodne nosiciele pocisków balistycznych typu Vanguard. Wyjątek stanowią już tylko dwa okręty typu Trafalgar: Triumph i Trenchant. Ten drugi zostanie wkrótce wycofany ze służby.

Koniec rozproszenia floty podwodnej ma przede wszystkim ułatwić służbę podwodnikom. Przeniesienie z jednego okrętu na drugi nie będzie już oznaczało dla ich rodzin konieczności przeprowadzki lub podróży przez niemal cały kraj. Przeprowadzona w ramach tego przedsięwzięcia modernizacja Clyde pochłonęła 500 milionów funtów.

Zobacz też: HMS Queen Elizabeth znów przecieka

(ukdefencejournal.org.uk)

LA(Phot) Hamish Burke / MOD