Brytyjska fregata typu 23 HMS St Albans wróciła do służby po trwającej piętnaście miesięcy modernizacji w stoczni BAE Systems w Portsmouth. W ramach wartej dwadzieścia pięć milionów funtów przebudowy zainstalowano między innymi radar Artisan 3D, nową system komputerowy w centrali i nowe działo kalibru 113 milimetrów oraz zmodyfikowano wyrzutnię pocisków Sea Wolf i kabiny załogi.

1 sierpnia w bazie marynarki wojennej w Portsmouth odbyła się ceremonia przywrócenia do służby. Wzięli w niej udział między innymi krewni członków załogi, przedstawiciele położonego w hrabstwie Hertfordshire miasta St Albans i matka chrzestna okrętu, lady Suzie Essenhigh.

– Jestem dumna z tego, co osiągnęła moja załoga w ciągu dwunastu tygodni prób na morzu – powiedziała dowodząca okrętem komandor podporucznik Catherine Jordan. – Prace wykonane na HMS St Albans będą wspomagały okręt przez długie lata.

Teraz załogę HMS St Albans czekają szkolenia i ćwiczenia u wybrzeży Wielkiej Brytanii, które potrwać mają do końca roku.

(royalnavy.mod.uk, zdjęcie: LA(Phot) Simmo Simpson/MOD)