Sprzedaż śmigłowcowca desantowego HMS Ocean do Brazylii – omawiana w mediach branżowych od wiosny tego roku – staje się coraz bardziej prawdopodobna. W ubiegłym tygodniu brazylijskie ministerstwo obrony zezwoliło tamtejszej marynarce wojennej na rozpoczęcie negocjacji w tej sprawie.

Dowództwo Marinha do Brasil wystąpiło o takie pozwolenie w związku z decyzją o wycofaniu ze służby coraz bardziej się psującego lotniskowca São Paulo. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilku tygodni na pokład HMS Ocean przybędzie zespół oficerów brazylijskiej marynarki.

Na razie nie wiadomo, czy zainteresowanie śmigłowcowcem ze strony Turcji nabierze konkretnego wymiaru. Doniesienia o chęci zakupu Harrierów przez Ankarę mogą jednak wskazywać, że Turcy mają również apetyt na wprowadzenie do służby przejściowego okrętu lotniczego.

Wycofanie okrętu ze służby planowane jest na marzec roku 2018. Przekazanie Oceana Brazylii (lub Turcji) będzie wymagało również zgody Stanów Zjednoczonych. Wynika to z obecności komponentów made in USA w konstrukcji okrętu.

(janes.com)

PO(Phot) Si Ethell / MOD