Fregata HMS Iron Duke weszła w skład stałego zespołu okrętów NATO – Standing NATO Maritime Group 1 (SNMG1). Przez kilka najbliższych miesięcy zespół działać będzie na Bałtyku i wodach do niego przylegających.

Przed wyruszeniem na Bałtyk zespół zbierze się w Hiszpanii, a w czasie tej zmiany zawinie także do Anglii i Szkocji. HMS Iron Duke to pierwszy od trzynastu lat brytyjski okręt wojenny w składzie SNMG 1. Wielozadaniowa fregata HMS Iron Duke może zwalczać wszystkie rodzaje celów: powietrzne, nawodne i podwodne. – Załoga okrętu ciężko pracowała w zeszłym roku by przygotować się do tej misji. Bycie częścią tak dużej operacji angażującej wiele państw jest imponujące – powiedział jeden z brytyjskich marynarzy.

– Czas poza domem jest zawsze trudny dla marynarzy, ale może nawet bardziej dla ich bliskich na lądzie. Ale świadomość korzyści ze współpracy z innymi państwami delikatnie ułatwia marynarzom przetrwanie tego czasu – powiedział komandor porucznik Paul Laidler. Do portu macierzystego fregata powróci w czerwcu 2016 roku.

(onthewight.com, fot. Royal Navy, Open Government License)

Royal Navy, Open Government License