Wycofany ze służby lotniskowiec HMS Illustrious został wystawiony na sprzedaż na złom. Może ona jednak zostać wstrzymana, jeśli pojawi się wiarygodna oferta od podmiotu chcącego zamienić okręt w muzeum.

HMS Illustrious został wycofany ze służby w Royal Navy w 2014 roku i obecnie jest zacumowany w Portsmouth. Kwestą jego sprzedaży zajmuje się agencja ministerstwa obrony do spraw sprzedaży nadwyżek magazynowych. Sprzedaż może zostać wstrzymana, jeśli pojawi się chętny, gotowy ponosić wysokie koszty utrzymania okrętu muzeum. Do tej pory pojawiły się propozycje z miast Hull i Southampton, ale ostatecznie ich władze wycofały się z tych pomysłów.

Z powyższych powodów zdecydowano się ogłosić aukcję na sprzedaż okrętu, z zastrzeżeniem, że może on zostać jedynie rozmontowany. Nie pojawi się zatem w służbie żadnej innej marynarki wojennej. Stan ogólny okrętu został określony jako zadowalający. Ostatni przegląd został przeprowadzony sześć lat temu i wtedy określono go jako dobry, a obecnie nadbudówki i górna część kadłuba są w stanie dostatecznym.

Oferty na zakup HMS Illustrious można składać do 23 maja. W czerwcu oferenci będą mogli obejrzeć okręt. HMS Invincible i HMS Ark Royal – dwa inne lotniskowce typu Invincible – zostały sprzedane na złom w 2011 i 2013 roku.

(copybook.com, fot. MoD)