HMS Audacious (S122), czwarty z siedmiu okrętów podwodnych typu Astute, wyszedł wczoraj w morze ze stoczni w Barrow-in-Furness. Jednostka ruszyła w drogę do bazy Clyde – portu macierzystego całej floty podwodnej Royal Navy.

– To niezwykle trudny czas dla pracowników, ich rodzin i społeczności, ale jak to często bywa w czasach wielkich trudności, naprawdę pouczający jest widok ludzi współpracujących w celu wspierania krytycznych rządowych programów obronnych i pomocy w dostarczeniu HMS Audacious – powiedział Cliff Robson, dyrektor zarządzający działu okrętów podwodnych w BAE Systems.

W związku z pandemią choroby COVID-19 w stoczni wprowadzono, zgodnie z wytycznymi rządowymi, nowe sposoby pracy i procedury, tak aby mały zespół pracowników mógł zapewnić niezbędne wsparcie przed wyjściem okrętu w morze, nie narażając przy tym zdrowia.

Wprowadzanie HMS Audacious do służby napotykało liczne opóźnienia. Jak pisaliśmy w czerwcu ubiegłego roku, pojawiło się ryzyko, że opóźnienia Audaciousa wymuszą przedłużenie służby wiekowego HMS Trenchant. Tak też się stało. Dwa miesiące temu Admiralicja postanowiła, że zwodowany w 1986 roku Trenchant pozostanie w służbie jeszcze przez rok.

W lutym 2017 roku ministerstwo obrony zapewniało, że Audacious wejdzie do służby w listopadzie roku 2018.

Okręt ma 97 metrów długości, wyporność rzędu 7400 ton i może rozwinąć prędkość trzydziestu węzłów. Uzbrojony będzie w torpedy Spearfish, odpalane z sześciu wyrzutni kalibru 533 milimetrów, i pociski manewrujące Tomahawk Block IV.

Zobacz też: Brytyjskie odstraszanie atomowe pod znakiem zapytania

(informacja prasowa)

BVAE Systems