HMS Artful (S121), trzeci atomowy okręt podwodny typu Astute, znajduje się obecnie w finalnej fazie prób morskich poprzedzających przyjęcie jednostki do służby w Królewskiej Marynarce Wojennej.

Pierwsze testy okręt przechodził w stoczniowym basenie portowym, gdzie doszło między innymi do jego pierwszego zanurzenia. Po tym jak okręt w sierpniu ubiegłego roku opuścił stocznię BAE Systems w Barrow-in-Furness i przemieścił się do bazy marynarki wojennej HMNB Clyde (Her Majesty’s Naval Base Clyde) załoga nie ma ani chwili wytchnienia. Od tamtego czasu trwają intensywne ćwiczenia, które mają na celu sprawdzenie poprawności funkcjonowania systemów pokładów, w tym uzbrojenia. Podzielone zostały na dwa zasadnicze etapy. Pierwsza, wstępna część odbywała się pod czujnym okiem przedstawicieli producenta, koncernu BAE Systems.

Nad drugą częścią prób, odbywających się na morskim poligonie w pobliżu szkockiej wyspy Skye należącej do archipelagu Hebrydów Wewnętrznych, czuwa załoga okrętu, która ma w pełni zaznajomić się z działaniem systemów i urządzeń pokładowych. Jednym z najważniejszych wyzwań było odpalenie sześciu ciężkich torped ćwiczebnych typu Spearfish. Dowódca okrętu komandor porucznik Stuart Armstrong określił to jako najbardziej wymagające zadanie, które do tej pory postawiono przed załogą. Wskazał na złożoność całej procedury, począwszy od ładowania torped do wyrzutni, wykrycia i śledzenia celu na sonarze, a następnie wydania rozkazu odpalenia torped.

Przyjęcie okrętu HMS Artful do służby zaplanowane jest na połowę przyszłego miesiąca, przekazany zaś został w grudniu ubiegłego roku. Już teraz wiadomo, że załoga okrętu niezwłocznie po wejściu do służby rozpocznie patrole bojowe wzdłuż wybrzeży Wysp Brytyjskich i na północnych wodach Oceanu Atlantyckiego.

Zobacz też: BAE Systems zbuduje Ansona

(navyrecognition.com; fot. Andrew Linnett, DE&S Photography, MoD Crown Copyright 2015)