Grupo Especial de Operaciones – jednostka do zadań specjalnych hiszpańskiej policji – zostanie wyposażona w nowy rodzaj broni. Hiszpańskie media informują, że funkcjonariusze niebawem otrzymają nowe karabinki automatyczne HK417 zaprojektowane w firmie HK Defence, amerykańskiej filii zakładów Heckler und Koch.

HK 417 przystosowany jest do zasilania nabojem 7,62 × 51 mm NATO. Decyzję o nabyciu tego rodzaju broni podjęto w oparciu o wnioski wyciągnięte z ataków terrorystycznych w Paryżu i Brukseli, gdzie terroryści byli wyposażeni w broń dużego kalibru i kamizelki kuloodporne. Specjalsi hiszpańskiej policji będą mieć łącznie 50 karabinów w ramach transakcji wartej blisko 156 tysięcy euro. W jej ślad mają pójść inne jednostki policji hiszpańskiej i podobne specjalne jednostki policji państw europejskich.

Grupo Especial de Operaciones została powołania do życia przez Sztab Wojskowy Hiszpanii w 1977 roku. Był to ogólnoeuropejski trend w walce z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną. Pierwsza jednostka specjalna hiszpańskiej policji była wzorowana na Grenzschutzgruppe 9. Los Geos stacjonują w mieście Guadalajara i są cześcią Hiszpańskiej Policji Narodowej.

Zobacz też: Zastępstwo za G36
(armyrecognition.com; fot. autor nieznany, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)