Czasopismo hiszpańskich wojsk lądowych Tierra poinformowało, że Ejército de Tierra planuje przekształcenie około sześćdziesięciu transporterów opancerzonych M113 w platformy przeciwczołgowe. Pojazdy staną się nosicielami przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike. Inżynierowie Centrum Konserwacji Systemów Pancernych opracowali już prototyp, który został przetestowany przez żołnierzy 31. Pułku Piechoty Zmechanizowanej „Asturia”, będący częścią XII Brygady „Guadarrama”.

Zmodyfikowany pojazd powstał na bazie transportera M113 A2 TOA Milan Misil Contracarro (MCC). Zintegrowanie wozów z wyrzutnią pocisków Spike ma być rozwiązaniem tymczasowym do czasu wprowadzenia do służby kołowych transporterów opancerzonych VCR (Vehículos de Combate a Ruedas) w układzie 8 × 8, lokalnie nazywanych Dragón. W ostatnim czasie jednak sytuacja się skomplikowała, gdyż Madryt odrzucił ofertę jedynego wykonawcy, spółki Santa Bárbara Sistemas, iberyjskiej filii General Dynamics, co doprowadzi do opóźnień w programie.

Ejército de Tierra pozyskało w przeszłości 1214 transporterów M113A1 i używanych M113A2. Do tej pory w służbie pozostały 453 sztuki w różnych wariantach.

Hiszpański resort obrony w grudniu 2006 roku złożył zamówienie na 260 wyrzutni i 2600 pocisków Spike-LR, aby zastąpić Milany i Dragony. Spółka Santa Bárbara Sistemas podpisała z Rafaelem kontrakt na lokalną produkcję pocisków. Dostawy rozpoczęły się w 2009 roku i zakończyły pięć lat później. W styczniu 2008 roku Hiszpania złożyła zamówienie na kolejną transzę – tym razem pocisków Spike-ER – którą przeznaczono na wyposażenie dwudziestu czterech śmigłowców uderzeniowych Tigre HAD (Helicóptero de Ataque y Destrucción).

Zobacz też: Kongsberg przebuduje transportery M113 na zestawy przeciwlotnicze

(militaryleak.com, janes.com)

Outisnn, Creative Commons Genérica de Atribución/Compartir-Igual 3.0