Hiszpańskie ministerstwo obrony poinformowało o wysłaniu na Łotwę czołgów podstawowych Leopard 2E, bojowych wozów piechoty Pizarro i gąsienicowych transporterów opancerzonych M113. Pojazdy trafią w skład sił Wzmocnionej Wysuniętej Obecności (eFP, Enhanced Forward Presence), inicjatywy powstałej podczas spotkania szefów państw i rządów NATO w Warszawie w 2016 roku.

W Hiszpanii sprzęt transportowano – na pojazdach logistycznych 1. Grupy Transportowej Fuerza Logística Operativa – lądem do portu w Bilbao. Stamtąd drogą morską trafią na Łotwę.

Pizarro i Leopardy 2E po raz pierwszy rozmieszczono w ramach NATO eFPBG Latvia w 2017 roku. Wówczas na Łotwie pojawiło się sześć Leopardów 2E, w tym pięć w gotowości operacyjnej. Wraz z czołgami hiszpańscy żołnierze dysponowali czternastoma bojowymi wozami piechoty Pizarro i kilkoma pojazdami Lince.

Hiszpański kontyngent tworzą kompania zmechanizowana i kompania inżynieryjna. W skład tej pierwszej wchodzi pluton pancerny i dwa plutony zmechanizowane. Madryt nie zaznaczył, czy pojazdy, które są w drodze, zastąpią stacjonujące na Łotwie, co jest bardziej prawdopodobne, czy będą stanowić wzmocnienie dla obecnych tam Hiszpanów.

W ramach tej samej inicjatywy Warszawa delegowała na Łotwę polski kontyngent wojskowy w sile kompanii czołgów z plutonami logistycznymi, w sumie 170 żołnierzy z 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy oraz innych jednostek i instytucji wojskowych. Polscy pancerniacy mają do dyspozycji czołgi PT-91.

Zobacz też: Finlandia i Łotwa wybrały Patrię

(armyrecognition.com)

Ejército de Tierra