Hiszpanie po raz pierwszy zaprezentowali prototyp kołowego pojazdu rozpoznawczego VERT (Vehiculo de Reconocimiento Terrestre) w układzie 4×4 dla rodzimych wojsk lądowych. W wydarzeniu wziął udział szef sztabu, generał Jaime Domínguez Buj.

Nowy wóz rozpoznawczy zaprojektowało i opracowało dowództwo wsparcia logistycznego wojsk lądowych we współpracy z przedsiębiorstwem URO, a właściwie działem pojazdów specjalnych UROVESA. Jego konstrukcja opiera się na wielozadaniowym samochodzie średniej ładowności i wysokiej mobilności VAMTAC S3. Został on jednak wyposażony w systemy obserwacyjne dostarczone przez kolejnego uczestnika programu przedsiębiorstwo FABA Sistemas, spółkę zależną od państwowej stoczni Navantia.

VERT powstał po to, aby wyposażyć kawaleryjskie oddziały zwiadowcze w bardziej wszechstronne urządzenia oraz nowoczesne środki lokalizacji i identyfikacji wroga. Prototyp ma już za sobą pierwsze testy, które miały wypaść obiecująco. Jeszcze w tym roku zostanie poddany dalszym kompleksowym próbom terenowym, w ramach których stanie się częścią nowego systemu zarządzania walką szczebla taktycznego. Jeśli testy nie wykażą uchybień, hiszpańskie wojska lądowe nie będą zwlekać z zamówieniami.

Pojazd rozpoznawczy wyposażono w teleskopowy maszt z żyrostabilizatorami, które pozwalają pracować załodze nawet w czasie, gdy pojazd jest w ruchu. Maszt zwieńczony jest zespołem urządzeń, w którego skład wchodzą kamery telewizyjne i na podczerwień, przeznaczonych do obserwacji i identyfikacji wroga. Załoga składa się z czterech żołnierzy, w tym dwóch operatorów. Pojazd ma zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Mini Samson z karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra.

(janes.com; fot. materiały prasowe Navantii)