Hiszpanie w końcu zdecydowali się sprzedać Arabii Saudyjskiej pięć nowych korwet typu Avante 2200. Pierwsze przymiarki do tej transakcji wykonywano już w styczniu 2016 roku. List intencyjny w tej sprawie to efekt wizyty saudyjskiego następcy tronu księcia Muhammada ibn Salmana w Madrycie. Wartość umowy szacuje się na 1,8 miliarda euro. Realizacją kontraktu zajmie się nowo powołana spółka joint venture złożona z przedsiębiorstwa Saudi Arabian Military Industries i hiszpańskiej Navantii.

Obecnie nie wiadomo, jaki wariant tych korwet otrzyma saudyjska marynarka wojenna. Wartość kontraktu sięgająca blisko 2 miliardów dolarów sugeruje, że okręty będą pływać pod saudyjską banderą z bogatym wyposażeniem pokładowym i silnie uzbrojone. Prawdopodobnie wymiary, tonaż i eksploatowane uzbrojenie będzie odróżniać je od jednostek tego typu wykorzystywanych przez marynarkę wojenną Wenezueli (na zdjęciu okręt patrolowy Guaiquerí, jeden z czterech z rodziny Avante 2200).

W Madrycie książę spotkał się z królem Hiszpanii Filipem VI, a także premierem Marianem Rajoyem i niektórymi członkami gabinetu. Podpisano również memorandum o partnerstwie w zakresie współpracy przedsiębiorstw przemysłu obronnego obu krajów. Hiszpania zaproponowała także pomoc w budowie bazy wojskowej na Półwyspie Arabskim.

Warto zauważyć, że książę Muhammad składa wizyty zagraniczne i finalizuje umowy na dostawy sprzętu wojskowego do Arabii Saudyjskiej. Następca tronu miał udział przy podpisaniu umowy na 180 Paladinów dla wojsk lądowych. Wcześniej Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż Saudom części zamiennych dla czołgów podstawowych M1A2S Abrams i bojowych wozów piechoty M2A2 Bradley, a także 6600 pocisków BGM-71F TOW 2.

Podkreśla się, że wczorajsza umowa jest kolejnym etapem pogłębiania współpracy Madrytem i Rijadem. Hiszpanie zajmują się budową metra w saudyjskiej stolicy. Wkrótce nastąpi otwarcie nowej linii szybkiej kolei łączącej Mekkę i Medynę. Projekt finalizowany jest przez hiszpańskie konsorcjum Asz-Szoula.

Zobacz też: Arabia Saudyjska chce więcej Typhoonów

(defenseworld.net, janes.com)

barracuda, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported