Hiszpanie zainteresowani są najnowszymi artyleryjskimi systemami rakietowymi zbudowanymi w ramach programu pod kryptonimem ASTROS 2020. Oficjalna delegacja złożona z wojskowych i przedstawicieli rządu państwa z Półwyspu Iberyjskiego gościła w Brazylii w dniach 10–13 września.

W tym czasie delegacja odwiedziła kwaterę główną Południowowschodniego Dowództwa Wojskowego w Ibirapuerze. Następnie złożyła wizytę w 6. Dywizjonie Wielolufowych Wyrzutni Rakietowych brazylijskich wojsk lądowych. Hiszpanie zapoznali się z działaniem brazylijskiego systemu artyleryjskiego ASTROS II (Artillery SaTuration ROcket System II). Podczas wizyty delegacji z Madrytu zaprezentowano też możliwości systemu. Demonstrację przeprowadziły wojska lądowe i główny wykonawca systemu, Avibras. Hiszpanie byli również w zakładach producenta w São José dos Campos.

Nie ma informacji odnośnie do tego, czy padły jakiekolwiek konkrety dotyczące pozyskania systemów. W ubiegłym roku zainteresowanie tym systemem wykazała Kolumbia, która również wysłała delegację, aby zapoznała się z ASTROS-ami.

Bateria ASTROS-ów II składa się z sześciu uniwersalnych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych AV-LMU, sześciu wozów amunicyjnych (transportowo-załadowczych) AV-RMD, wozu warsztatowego AV-OFVE, stanowiska dowodzenia i kierowania ogniem AV-PCC oraz stanowiska meteorologicznego AV-MET. Pierwszą kompletną baterię ASTROS-ów II sformowano w lipcu 2016 roku. Należąca do korpusu piechoty morskiej baterię ulokowano ją na wyspie Governador na przedmieściach Rio de Janeiro, największej wyspie Zatoki Guanabara.

Zobacz też: Hiszpania wyda na zbrojenia 10 miliardów euro w 15 lat

(armyrecognition.com)

Ministério da Defesa, Creative Commons Attribution 2.0 Generic