Amerykańska Agencja Departamentu Obrony do spraw Współpracy w Sferze Bezpieczeństwa (DSCA) poinformowała Kongres o zainteresowaniu Hiszpanii nabyciem kolejnych zestawów systemu Aegis. System ma trafić na pokłady planowanych fregat typu F-110.

Madryt prosi o zgodę na kupno pięciu zestawów Aegis Mk 7, sześciu cyfrowych zestawów przetwarzania danych i pięciu zestawów systemu sprawdzania gotowości operacyjnej. Do tego w zamówieniu znalazło się jeszcze pięć zestawów systemu kierowania ogniem Mark 99 mod 14, odpowiednie oprogramowanie komputerowe, systemy łączności i pionowe wyrzutnie pocisków rakietowych Mk 41 baseline 7. Całość wyceniana jest na 860,4 miliona dolarów.

Planowanych pięć okrętów typu F-110 nie będą pierwszymi okrętami hiszpańskiej marynarki wojennej wyposażonymi w Aegis. Wcześniej system otrzymało już pięć fregat typu Álvaro de Bazán (na zdjęciu).

Prace projektowe na typem F-110 cały czas trwają. Rozpoczęcie budowy prototypowej jednostki planowane jest na rok 2020. Kolejne mają wchodzić do służby w rocznych odstępach.

Zobacz też: Hiszpania wyda na zbrojenia 10 miliardów euro w 15 lat

(naval-technology.com)

Mark Harkin, Creative Commons Attribution 2.0 Generic