Rząd Hiszpanii postanowił tymczasowo odwołać fregatę Méndez Núñez (F 104) typu Álvaro de Bazán ze składu grupy bojowej lotniskowca USS Abraham Lincoln (CVN-72). Powodem jest zaostrzenie stanowiska Waszyngtonu wobec Iranu.

Méndez Núñez rozpoczął wspólny rejs z Lincolnem w ubiegłym miesiącu. Po przejściu przez Morze Śródziemne i Kanał Sueski fregata miała wejść na wody Zatoki Perskiej, a następnie przez Ocean Indyjski na Morze Południowochińskie i Pacyfik, aby w końcu w październiku dotrzeć do bazy US Navy w San Diego w Kalifornii. Następnie Méndez Núñez miał dokończyć rejs dookoła świata w kierunku wschodnim i uczcić w ten sposób 500. rocznicę wiekopomnego rejsu Magellana w kierunku przeciwnym.

Amerykanie zmienili jednak plany co do lotniskowca. Lincoln przyspieszył rejs przez Morze Śródziemne na Czerwone. W poniedziałek był już na wodach Zatoki Adeńskiej. US Navy chce, aby w razie potrzeby CVN-72 był gotów do starcia z siłami zbrojnymi Iranu, który – według Pentagonu – przygotowuje się do działań ofensywnych przeciwko wojskom i interesom Stanów Zjednoczonych.

Waszyngton najprawdopodobniej podejrzewa, że to właśnie Iran stoi za aktami sabotażu wobec zbiornikowców u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Obecnie trwa dochodzenie w tej sprawie.

– Rząd amerykański podjął decyzję wykraczającą poza ramy współpracy uzgodnionej z hiszpańską marynarką wojenną – oświadczyła minister obrony Margarita Robles. Wiadomo, że hiszpańska fregata dotarła z Lincolnem na Morze Czerwone. Obecnie jednak Madryt nie ujawnia żadnych informacji o jej położeniu.

Zobacz też: Pence obiecuje, że Truman nie będzie wycofany ze służby

(usni.org)

US Navy / Mass Communication Specialist Seaman Michael Singley