Hiszpański dziennik El País doniósł, że Madryt aktywnie bierze udział w modernizacji wenezuelskich sił zbrojnych. Do południowoamerykańskiego państwa trafiły części zamienne do czołgów AMX-30 za kwotę 20 milionów euro. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie to, że sprzedaż z pierwszego kwartału 2018 roku była zrealizowana wbrew embargu nałożonemu na dostawy tego typu produktów.

Według El País pozwolenia udzielono po 14 listopada 2017 roku, gdy w życie weszło unijne rozporządzenie w sprawie embarga nałożonego na Caracas. Źródła rządowe twierdzą odmiennie, gdyż umowa miała podpisana być przed tą datą, choć przyznają, że aprobata polityczna nastąpiła później. Unia Europejska wprowadziła embargo z uwagi na pogorszenie się sytuacji politycznej i humanitarnej w kraju rządzonym przez prezydenta Nicolása Maduro.

Embargo zamroziło również aktywa wysoko postawionych wenezuelskich polityków. Dopuszcza ono tylko dwa wyjątki. Pierwszy to dostarczanie materiałów na cele humanitarne oraz operacji z udziałem Organizacji Narodów Zjednoczonych i organizacji regionalnych. Drugi natomiast odnosi się do realizacji umów podpisanych przed 13 listopada 2017 roku i umów pomocniczych niezbędnych do ich realizacji. Madryt utrzymuje, że sprzęt wysłano do południowoamerykańskiego państwa zgodnie z drugim wyjątkiem embarga.

Hiszpańscy dziennikarze podkreślają jeszcze, że za rządów premiera Mariana Rajoya, przewodniczącego Partii Ludowej, eksport sprzętu wojskowego do Wenezueli zanotował skokowy wzrost. W 2016 roku wynosił on 2,6 miliona euro, zaś rok później – 3,5 miliona.

Wenezuelskie wojska lądowe wydały do tej pory 70 milionów euro na modernizację pojazdów, których pierwsze egzemplarze przyjęto w 1970 roku. AMX-30 były już raz zmodernizowane przez wenezuelskie przedsiębiorstwa, ale proces ten zakończył się katastrofą i podejrzeniami o korupcję.

Obecnie czołgi są unowocześniane poprzez instalację radiostacji i sprzętu elektronicznego, dostarczanego w dużej części przez izraelskie przedsiębiorstwa. Rolę integratora procesu ma przypaść hiszpańskiemu podmiotowi Star Defense Logistic Engineering SL (SDLE).

Wenezuelskie wojska pancerne mają na stanie osiemdziesiąt czołgów AMX-30V2 (w latach siedemdziesiątych Caracas zamówiło osiemdziesiąt sześć w wersji B) i cztery zmodernizowane wozy zabezpieczenia technicznego AMX-30D.

Zobacz też: Modernizacja wenezuelskich AMX-13

(armyrecognition.com)

Outisnn via Wikimedia Commons