Hiszpańskie wojska lądowe zdecydowały się na przedłużenie umowy w sprawie utrzymania czołgów podstawowych Leopard 2E i Leopard 2A4 oraz wozów zabezpieczenia technicznego Leopard 2ER. Za jej realizację odpowiada konsorcjum Unión Temporal de Empresas utworzone przez przedsiębiorstwa Comercial Hernando Moreno (Cohemo) i Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG). Będzie ono zajmować się utrzymaniem hiszpańskich czołgów w gotowości operacyjnej przez trzy kolejne lata.

Jest to druga w dość krótkim czasie umowa dotyczącą hiszpańskich czołgów. We wrześniu 2019 roku tamtejsze ministerstwo obrony i przedsiębiorstwo Star Defense Logistics & Engineering (SDLE) podpisały kontrakt na konserwację wież Leopardów 2A4. Remontem objęte zostaną przede wszystkim podzespoły systemów kierowania ogniem. SDLE zajmie się też konserwacją zapobiegawczą i korygująca (taką, która staje się konieczna po wystąpieniu usterek lub gdy sprzęt nie spełnia oczekiwań). Koniec prac zaplanowano na 15 grudnia 2021 roku.

Trzon sił pancernych hiszpańskich wojsk lądowych składa się ze 108 czołgów Leopard 2A4 i 219 Leopardów 2A6E (E oznacza España). Te ostatnie to wariant niemieckiego Leoparda 2, dostosowany do wymagań Ejército de Tierra i pozyskany w ramach programu modernizacji uzbrojenia o nazwie „Programa Coraza”. Program pozyskania Leopardów 2 rozpoczął się w 1994 roku, pięć lat po anulowaniu programu czołgu podstawowego Lince.

W 1998 roku podpisano umowę w sprawie nabycia 108 Leopardów w wersji 2A4, zaś w grudniu 2003 roku rozpoczęto lokalną produkcję Leoparda 2A6E. Mimo ciągłych problemów w latach 2006–2007 hiszpańskie wojska lądowe otrzymały 219 Leopardów 2A6E. Wówczas udało się wycofać czołgi M60 Patton i francuskie AMX-30. Wcześniej Ejército de Tierra posiadało M47 i M48 Pattony, które systematycznie modernizowano do poziomu zbliżonego do czołgu M60.

Zobacz też: Zakończono prace nad AIP dla S-80

(armyrecognition.com)

Oscar en el medio, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic