Hiszpania oficjalnie dołączyła do programu budowy Europejskiej Korwety Patrolowej (European Patrol Corvette). Informacje o zamiarze podjęcia takiej decyzji pojawiły się już na początku lutego, ale w związku z pandemią koronawirusa informację potwierdzono dopiero na teraz. Hiszpanię reprezentować będzie Navantia. Zainteresowanie dołączeniem do programu wyraziły w ostatnim czasie również Portugalia i Bułgaria.

Celem programu European Patrol Corvette jest zaprojektowanie i rozwój prototypu nowego typu okrętu, który będzie mógł być nosicielem kilkunastu systemów i rodzajów uzbrojenia oraz będzie miał elastyczną, modułową konfigurację, pozwalającą na wypełnianie wielu różnych zadań. Korweta ma być modułowym okrętem wielozadaniowym przeznaczonym w pierwszej kolejności do zadań patrolowych i dozorowych, a w ograniczonym stopniu – również do zwalczania okrętów podwodnych i środków napadu powietrznego.

Program zainicjowały włoska stocznia Fincantieri i francuska Naval Group, które stworzyły spółkę joint venture Naviris. Następnie do programu dołączyła Grecja. Włoska marynarka wojenna zamierza nowym typem zastąpić okręty typów Cassiopea, Minerva i Commandante, a Francja zastąpi nimi jednostki typu Floréal. Według harmonogramu pierwsza jednostka nowego typu powinna wejść do służby we włoskiej marynarce wojennej w 2027 roku, a pierwszy okręt przeznaczony dla Francji wejdzie do służby trzy lata później.

Zobacz też: Fregata Scirocco wycofana ze służby w Marina Militare

(defensenews.com)

Fincantieri