Indyjska Organizacja Badań i Rozwoju Obronności (DRDO) poinformowała, że jest trakcie prac rozwojowych nad wariantem pocisku Nirbhay odpalanego z powietrza. Avinash Chander, szef państwowej organizacji zaznaczył, że celem jest budowa pocisku manewrującego w różnych wariantach: odpalanych z ziemi, powietrza i wody (jednostek nawodnych i okrętów podwodnych). Wypowiedzi pojawiły się w prasie niebawem po udanych testach stacjonarnej wersji poddźwiękowego pocisku manewrującego Nirbhay. Pierwszą udaną próbę przeprowadzono 17 października na poligonie Czandipur w stanie Orisa.

Nirbhay ma trafić na wyposażenie wszystkich rodzajów wojsk. Tym samym jednocześnie rozwijane będą pociski wszystkich wariantów, jednak ten odpalany z powietrza zyska priorytet i jemu poświęci się najwięcej czasu i pieniędzy. Według najnowszych informacji trwają prace nad jego integracją z myśliwcami Su-27 i Su-30MKI. Efektem podjętych prac rozwojowych będzie zmniejszenie rozmiarów uzbrojenia tego typu, oczywiście poprzez demontaż nośnika. Hindusi wykorzystają doświadczenia z rozwoju ponaddźwiękowych pocisków manewrujących typu BrahMos i pocisków typu powietrze-powietrze Astra. Obecnie do wiadomości publicznej nie podano terminu ukończenia prac rozwojowych.

(worlddefencenews.blogspot.com; www.airrecognition.com; na zdjęciu Su-30K w barwach indyjskich wojsk lotniczych, fot. Airman 1st Class Stephanie Rubi, via Wikimedia Commons)