Indyjskie Siły Powietrzne (IAF) planują zakup nowych śmigłowców Cheetal w celu rozmieszczenia ich na lodowcu Siaczen w paśmie Karakorum w zachodnich Himalajach.

Indyjskie przedsiębiorstwo Hindustan Aeronautics Limited (HAL) zgodziło się przyjąć ofertę współpracy w wyniku, której siły zbrojne otrzymają dwanaście śmigłowców dla prowadzenia działań w obszarach o dużej wysokości na północnych granicach kraju.

Nowe śmigłowce zostaną zakupione aby zastąpić służące w Siłach Powietrznych Indii lekkie helikoptery (LUHs) Cheetah i Chetak. Podjęte działania są reakcją na opóźnienia w rozpisaniu przetargu, w którym miałby zostać wyłoniony dostawca pięćdziesięciu sześciu lekkich śmigłowców wielozadaniowych.

Wyprodukowano przez HAL Cheetal jest ulepszoną wersja śmigłowca Cheetah, wyposażoną w mocniejszy silnik turbowałowy Turbomeca TM 333-2M2. Natomiast Cheetah, będący indyjską wersją licencyjną modelu SA 315B Lama, to lekki śmigłowiec przeznaczony przede wszystkim do prowadzenia działań w wysokiej temperaturze oraz na dużych wysokościach. Występuje również w konfiguracjach przeznaczonych do wykonywania obserwacji, zwiadu, misji ratunkowych, a także do prowadzenia szkolenia i treningów.

Z kolei Chetak jest indyjską wersją francuskiego śmigłowca SA-316B Aerospatiale Alouette III. Ta wielozadaniowa maszyna używana jest do szkolenia, transportu, ewakuacji ofiar (CASEVAC), jak również do komunikacji i operacji łącznikowych.

Łączna liczba nabytych w przyszłości przez indyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej lekkich śmigłowców wielozadaniowych wyniesie sto dziewięćdziesiąt maszyn, z czego sto trzydzieści trzy zostaną dostarczone do armii, a pozostałe sześćdziesiąt cztery będą wykorzystywane przez IAF.

(airforce-technology.com)