W piątek 18 sierpnia ogłoszono, że amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż systemu HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) dla rumuńskich sił zbrojnych w ramach procedury Foreign Military Sales. Wartość transakcji wyniesie 1,25 miliarda dolarów. Obecnie potrzebna jest jeszcze zgoda Kongresu.

Rumunia zwróciła się z prośbą o sprzedaż 54 wyrzutni systemu HIMARS oraz 162 pocisków rodziny GMLRS (po połowie GMLRS Unitary z głowicami odłamkowo-burzącymi i z głowicami „alternatywnymi”, które opracowano w celu zastąpienia klasycznej amunicji kasetowej) i 54 pocisków ATACMS. Zamówienie obejmuje też 24 systemy kontroli ognia AFATDS (Advanced Field Artillery Tactical Data Systems), 30 samochodów M1151A1 HMMWV oraz bogaty pakiet wyposażenia i części zamiennych. Jedna wyrzutnia HIMARS może pomieścić sześć pocisków GMLRS albo pojedynczy ATACMS o zasięgu do 300 kilometrów.

Głównym wykonawcą kontraktu będzie Lockheed Martin. Prace będą prowadzone w zakładach w Grand Prairie w Teksasie i Camden w Arkansas, gdzie przed kilkoma tygodniami po raz pierwszy wyprodukowano w całości wyrzutnię HIMARS.

Kupno HIMARS-ów to kolejny znaczący krok w zakrojonym na dużą skalę programie modernizacji rumuńskich sił zbrojnych (będą one pierwszym użytkownikiem tego systemu na Starym Kontynencie). Już przesądzony jest zakup systemu Patriot i nowej partii myśliwców wielozadaniowych F-16 Fighting Falcon. Coraz bardziej prawdopodobny wydaje się zakup śmigłowców uderzeniowych AH-1Z Viper. Niebawem ma też nastąpić rozpisanie przetargu na śmigłowiec transportowy.

(defensenews.com)

LCPL Seth Maggard, USMC