Izraelski dziennik gospodarczy Globes poinformował, że długo wyczekiwany kontrakt na bezzałogowce Heron TP stanie się faktem. Umowa ma zostać zawarta między niemieckim ministerstwem obrony, Airbusem i IAI. W Bundestagu ma panować zgoda w sprawie jej akceptacji.

Oznacza to, że w łonie obecnej koalicji udało się osiągnąć porozumienie, czyli przekonać parlamentarzystów Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD). Kontrakt ma już za sobą pozytywne głosowanie w parlamentarnym komitecie obrony i oczekuje na zatwierdzenie przez deputowanych komitetu budżetowego. W 2017 roku członkowie SPD nie chcieli zgodzić się na ten kontrakt, uzasadniając swoją decyzję brakiem postanowień w umowie koalicyjnej zawartej między SPD a CDU/CSU dotyczących pozyskania bezzałogowców Heron TP przez niemieckie siły zbrojne.

Na mocy kontraktu niemieckie ministerstwo obrony wydzierżawi siedem Heronów TP, z czego dwa będą służyć do celów szkoleniowych, pięć zaś będzie pełnić służbę liniową. Rozlokowane zostaną w miejscach niemieckiej obecności wojskowej, wspierać będą żołnierzy w Mali i Pakistanie. W dalszej perspektywie będą uzbrojone i przygotowane do operacji bojowych.

Przyszli niemieccy operatorzy będą udawać się na szkolenie do bazy lotniczej Tel Nof w Izraelu. Przez dziewięć lat, czyli przez cały okres trwania umowy leasingu, na izraelskim terytorium wyszkoli się osiemdziesiąt pięć zespołów. Umowa ma też symboliczny wymiar, gdyż wiąże się z pierwszą w historii stałą obecnością niemieckim żołnierzy w Izraelu.

Zamówienie Heronów TP ma charakter kontraktu w ramach pilnej potrzeby operacyjnej do czasu opracowania europejskiego drona w połowie lat dwudziestych. Rozwiązanie krótkoterminowe wybrano już w 2016 roku.

Na mocy umowy Airbus Defence and Space ma odpowiadać za operowanie i wykorzystanie wydzierżawionych dronów, obsługa techniczna będzie zaś należeć do IAI. Wartość kontraktu wyniesie ponad miliard euro, czego ponad 200 milionów otrzyma izraelski rząd za udostępnienie infrastruktury potrzebnej dla celów szkoleniowych. Pierwsze maszyny mają dotrzeć do Niemiec pod koniec roku 2019.

Zobacz też: Niemcy dostali pozwolenie na zakup Tritonów

(janes.com, jpost.com, globes.co.il)

materiały prasowe Israel Aerospace Industries