Nowy hełm wojskowy dla rosyjskiego żołnierza przyszłości Ratnik wejdzie do produkcji seryjnej na początku 2015 roku. Do końca bieżącego roku zakończą się testy, podczas których eksperci oceniać będą zdolności ochronne w różnych warunkach temperaturowych i pogodowych. Według założeń hełm powinien chronić żołnierza w temperaturach w zakresie od -50 do 50 stopni Celsjusza, włączając w to zabezpieczenie przed niekorzystnym działaniem deszczu, śniegu, a nawet słonej wody.

Wiadomość tę przekazał Oleg Faustow, kierownik centrum testów i certyfikacji, nadzorujący prace nad nowym uzbrojeniem. Hełm wojskowy będzie charakteryzował się uniwersalność i używać go będą nie tylko żołnierze piechoty, ale także rosyjscy spadochroniarze, a nawet żołnierze jednostek specjalnych. Hełm 6B47 będzie częścią wyposażenia rosyjskiego żołnierza przyszłości Ratnik. Waży tylko jeden kilogram. Rosjanie podkreślają, że 6B47 waży mniej niż jego amerykański odpowiednik, który jest mniejszy, ale waży 1,5 kg. Stwarza to wręcz idealne warunki do mocowania na nim dodatkowego osprzętu. Hełm prawdopodobnie wyposaży się w latarkę, noktowizory, aktywne słuchawki, monitor dla optycznego celownika do strzelania zza rogu. W zamierzeniach twórców będzie również montaż specjalnej maski do ochrony dolnej części twarzy.

Dużą część testów hełm ma już za sobą. Wykonany z trzech warstw kompozytu – włókna węglowego – przeszedł testy wytrzymałościowe. Lecący z prędkością 630 metrów na sekundę odłamek, nie przebił warstw ochronnych, a jedynie wbił się w hełm. Mimo że hełmy kompozytowe są już na wyposażeniu rosyjskiego wojska, 6B47 ma się stać absolutnym novum w swej dziedzinie. Konstruktorzy zapowiadają również jego systematyczny rozwój.

(armyrecognition.com, na zdjęciu hełm bojowy 6B47, stanowiący cześć indywidualnego wyposażenia żołnierza Ratnik, fot. Vitaly V. Kuzmin, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)