Australijskie wojska lądowe i tamtejsze ministerstwo obrony wysłały do Iraku pojazdy Hawkei w celu przeprowadzenia prób operacyjnych. Zajmie się tym grupa zadaniowa Task Force Taji, którą tworzy 300 żołnierzy australijskich i 110 nowozelandzkich stacjonujących w północno-zachodnim Bagdadzie. Pełnią oni funkcję szkoleniową dla irackich wojskowych, nie angażują się w działania bojowe.

Do oceny operacyjnej przekazana zarówno cztero-, jak i dwudrzwiowe wersje Hawkeia. Do połowy 2018 roku poddawane będą próbom w wymagającym pustynnym środowisku. Są to pojazdy z fazy małoseryjnej, która rozpoczęła się w 2017 roku. Produkcja seryjna Hawkeiów dla Australii rozpocznie się w roku 2018 i potrwa prawie trzy i pół roku.

Próby tych wozów trwają już od dłuższego czasu. W styczniu i lutym 2016 roku Qinetiq Australia przeprowadził drugą fazę testów wytrzymałościowych. Odbywały się one na obszarze zakładów produkcyjnych Thales Australia w Bendigo, na terenie stanu Wiktoria.

Na przełomie sierpnia i września 2017 roku na poligonie Monegeetta Proving Ground Hawkeie wyposażono w nową jednostkę obliczeniową i poddano kolejnym próbom. Sprawdzano wówczas interoperacyjność z systemem zarządzania walką i aparaturą komunikacyjną. Według dyrektora programu Land 121 Phase 4, Johna McLeana, wyniki testów miały być bardzo dobre.

Wbudowany system obliczeniowy ma być wielozadaniowy i pozwalać na szybkie podejmowanie decyzji poprzez zawiadywanie innymi układami, w tym czujnikami i uzbrojeniem. Testowane w Iraku pojazdy są już wyposażone w ten komputer.

Australijskie wojska lądowe otrzymają 1100 pojazdów i 1058 przyczep w ramach kontraktu podpisanego przez rząd Australii w październiku 2015 roku. Umowa opiewająca na blisko 1,3 miliarda dolarów przewidywała, że produkcja rozpocznie się w połowie 2017 roku (w tym małoseryjna). Dostawy Hawkeiów potrwają do 2022 roku.

Zobacz też: Oficjalnie: Kanada kupuje australijskie F/A-18

(adbr.com.au, defence.gov.au)