Według informacji podanych wczoraj przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód przebazowano myśliwce F-22 Raptor. Samoloty opuściły macierzystą bazę Pearl Harbor-Hickam na Hawajach 26 września.

Na Bliski Wschód udały się Raptory z 19. Eskadry Myśliwskiej (USAF) i 199. Eskadry Myśliwskiej (Lotniczej Gwardii Narodowej Hawajów). Przerzucono także blisko dwieście osób z obsługi naziemnej. Z podaniem tych informacji do wiadomości publicznej zwlekano jednak do czasu, aż operacja dobiegnie końca.

Nie ujawniono wprawdzie, dokąd dokładnie trafiły Raptory (nie podano nawet kraju), ale wiadomo, jak długo tam pozostaną. Misja ma trwać sześć miesięcy. Hawajskie Raptory zastąpią kontyngent F-22 prowadzący do tej pory ataki na cele tak zwanego Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii.

Jest to pierwsza misja bojowa 199. Eskadry od 2000 roku, kiedy zabezpieczała strefę zakazu lotów na południu Iraku. Ostatni pobyt 19. Eskadry na Bliskim Wschodzie przypadł na rok 1992, tuż po wojnie w Zatoce Perskiej.

Zobacz też: Przybycie Raptorów do Niemiec.

(dod.hawaii.gov, defense-aerospace.com; fot. US Air Force / Senior Airman Joshua Turner)