Niemal rok temu informowaliśmy, że Royal Navy w 2018 roku zamierza wycofać z uzbrojenia pociski woda–woda Harpoon. Wobec powszechnej krytyki tego ruchu, który skutkowałby pozbawieniem brytyjskiej marynarki zdolności zwalczania okrętów poza horyzontem, po cichu dokonano rewizji tej decyzji.

W czasie niedawnego posiedzenia brytyjskiego parlamentu deputowany Izby Gmin Andrew Bowie zadał pytanie ministrowi obrony o skutki decyzji o wycofaniu Harpoonów w 2018 roku. W imieniu ministra odpowiedziała podsekretarz do spraw zamówień uzbrojenia, która stwierdziła, że Royal Navy na bieżąco dokonuje oceny wymaganych możliwości bojowych. W związku z tym trwają prace analityczne nad możliwymi formami zastąpienia Harpoonów, ale jednocześnie marynarka wojenna podjęła decyzję o przedłużeniu ich służby poza 2018 rok.

Wydaje się, że zmiana postawy dowództwa marynarki wojennej zaszła w wyniku intensywnej kampanii w środkach masowego przekazu i mediach społecznościowych, gdzie powszechnie krytykowano ten ruch. Szczególnie że analitycy spodziewają się kolejnej fali cięć budżetowych w Royal Navy, co może dodatkowo ograniczyć jej zdolności bojowe.

(defense-aerospace.com)

Royal Navy, Open Government License