Ujawniono, że jednym z rodzajów uzbrojenia dostępnego dla katarskich F-15QA będą pociski przeciwokrętowe AGM-84L Harpoon Block 2. Arabski kraj zamówił trzydzieści sześć F-15QA, a ich dostawy maja potrwać do 2022 roku.

Amerykańskie Morskie Dowództwo Systemów Powietrznych (NAVAIR) poinformowało, że w imieniu katarskich sił powietrznych przyzna Boeingowi kontrakt na integrację pocisków Harpoon z samolotem F-15. Podpisanie umowy na zestaw testowy jest planowane na czwarty kwartał 2021 roku budżetowego, a prace mają potrwać dwadzieścia sześć miesięcy.

Pierwsza wersja Harpoona weszła do uzbrojenia w połowie lat siedemdziesiątych. Pocisk ma 4,5 metra długości i masę 700 kilogramów. Harpoon Block 2 może atakować nie tylko cele morskie, ale również lądowe, w tym baterie artylerii nadbrzeżnej, lotniska, urządzenia portowe, jak również statki i okręty zacumowane w portach.

Pocisk jest naprowadzany za pomocą nawigacji satelitarnej wspomaganej systemem bezwładnościowym i ma zasięg ponad 120 kilometrów. Przy strzelaniu do okrętu znajdującego się blisko brzegu do pamięci pocisku przed wystrzeleniem można wprowadzić obraz linii brzegowej, tak że w ostatniej fazie lotu radar pocisku będzie ignorował odbicia od obiektów znajdujących się na lądzie. Natomiast przy atakowaniu celów lądowych można zaplanować trasę pocisku z maksymalnie ośmioma punktami zwrotnymi.

Zobacz też: Katar rozbudowuje bazy lotnicze

(janes.com)

US Air Force / Airman 1st Class Victoria Boyton