Bangladesz odebrał zakupiony od Stanów Zjednoczonych okręt patrolowy typu Hamilton, wycofany ze służby w US Coast Guard. Ceremonia odbyła się 30 maja na Coast Guard Island w Kalifornii. Dawny USCGC Jarvis jest obecnie największą jednostką bengalskiej marynarki wojennej.

USCGC Jarvis został wycofany ze służby w październiku zeszłego roku i następnie przemianowany na BNS Somudro Joy. Sprzedano go do Bangladeszu w ramach programu wyprzedaży uzbrojenia partnerom zagranicznym Stanów Zjednoczonych za mniej więcej 7,4 milionów dolarów.

Okręt ma zwiększyć bezpieczeństwo bengalskiego wybrzeża, które ze względu na wzmożoną aktywność marynarek Indii, Chin i Birmy potrzebuje do jego ochrony większej liczby okrętów. Dowódca jednostki, kapitan Mohammad Nazmul, już w marcu przybył na Coast Guard Island, aby przygotować okręt do przejęcia. W maju dołączyła do niego nowa siedemdziesięcioosobowa załoga. Dwudziestu sześciu byłych członków załogi USCGC Jarvis ma doradzać nowej ekipie do czasu opuszczenia przez okręt wód amerykańskich, co ma nastąpić jeszcze w tym roku.

USCGC Jarvis został zbudowany przez Avondale Shipyards i wcielony do służby w 1972 roku. Wypiera ponad trzy tysiące ton i ma sto piętnaście metrów długości. Napędzają go dwie turbiny gazowe Pratt and Whitney i dwa silniki diesla Fairbanks-Morse. Obecnie typ okrętów, do którego należy, jest wycofywany i zastępowany przez okręty typu Legend. Bengalska marynarka wojenna ma zamiar przeprowadzić na okręcie remont zaraz po jego przybyciu do Bangladeszu. Plan zakłada wzmocnienie zdolności bojowych jednostki poprzez wyposażenie jej w przeciwokrętowe pociski manewrujące i pociski rakietowe ziemia-powietrze.

Powodem zakupu jest modernizacja bengalskiej marynarki wojennej. Bangladesz ma także w planach pozyskanie dwóch okrętów podwodnych. Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi i jakie będzie źródło.

Jednostki tego typu dotychczas przekazano również Filipinom (dwa okręty) i Nigerii (jeden).

(upiasia.com)