Koncern Thalesa poinformował o tym, że w odbywających się bieżącym miesiącu ćwiczeniach Unmanned Warrior oprócz Watchkeepera weźmie udział bezzałogowy statek morski Halcyon. Watchkeeper, do tej pory wykorzystywany do działań obserwacyjnych nad lądem, między innymi w Afganistanie, po raz pierwszy będzie operował w środowisku morskim. Thales sprawdzi działanie zamontowanego na bezpilotowcu radaru I-Master w celu namierzania małych, szybko poruszających się celów, stanowiących zagrożenie asymetryczne, takich jak skutery wodne i szybkie łodzie motorowe.

Halcyon z kolei jest do zdolny do rejestrowania i przesyłania wysokiej jakości obrazów z sonaru do jednostek operujących na obszarze przybrzeżnym w znacznej odległości i w czasie rzeczywistym. Wyposażony został w przetestowany niedawno sonar z syntetyczną aperturą Thales Synthetic Aperture Sonar (T-SAS). Dzięki niemu będzie demonstrował umiejętność zdalnego namierzania min, w szczególności identyfikował i mapował obszary zaminowania rozsiane po terenie ćwiczeń.

Duet Halcyon i T-SAS ma być integratorem systemowym dla programu eksploatacji morskich platform bezzałogowych (Maritime Autonomus Platform Exploitation, MAPLE). Thales współpracuje z brytyjskim laboratorium technologii obronnych (Defence Science and Technology Laboratory, DSTL) oraz departamentem morskim Maritime Capability Royal Navy w celu opracowania zintegrowanego systemu dowodzenia i kontroli bezzałogowców. Uczestnicy programu postawili sobie zadabue zmniejszenia zaangażowania zasobów ludzkich i ilości ćwiczeń przy jednoczesnej maksymalizacji potencjału wykorzystywanych platform bezzałogowych.

Unmanned Warrior to przeprowadzane u wybrzeży Szkocji i zachodniej Walii ćwiczenia Royal Navy, które mają za zadanie określić możliwości wykorzystania bezzałogowych i zautomatyzowanych systemów w operacjach morskich. Udział w nich weźmie około 40 podmiotów powiązanych z Brytyjskim Ministerstwem Obrony, sektorem przemysłowym i akademickim.

(informacja prasowa, fot. materiały prasowe Thalesa)