Rząd Indii podjął decyzję o sprzedaży na giełdzie dziesięciu procent akcji firmy lotniczej Hindustan Aeronautics Ltd. (HAL). Będzie to pierwsza oferta sprzedaży akcji tej firmy na otwartym rynku. Nie spowoduje to jednak zmiany rzeczywistego właściciela, ponieważ państwo nadal będzie miało w swoich rękach 90 procent akcji.

Wejście na giełdę spowodowane jest chęcią rady nadzorczej HAL do wprowadzenia do zarządu ludzi ze świeżym spojrzeniem – spoza rządu i biurokratów. W kolejnych latach liczba akcji skierowanych na giełdę zostanie zwiększona, ale rząd będzie chciał utrzymać większość głosów w radzie.

Na podobne kroki zdecydowano się w przypadku innych firm zbrojeniowych, które już teraz są na giełdzie: Bharat Electronics i Bharat Earth Movers.

HAL ma roczny przychód na poziomie 3 mld dolarów i już podpisane kontrakty na 10 mld dolarów. Firma produkuje na licencji między innymi części do Su-30 oraz szkolnych Hawków. W przyszłości będzie produkowała części do nowych samolotów wielozadaniowych; w przetargu zostały Eurofighter Typhoon i Rafale. W tym jednak wypadku lotnictwa indyjskiego przedstawiają wątpliwości czy HAL będzie w stanie zaabsorbować tak nowoczesne technologie, bo problemy z uruchomieniem produkcji były już w przypadku znacznie prostszego, wspomnianego już Hawka. Dodatkowo HAL produkuje śmigłowce, aparaty bezzałogowe oraz opracowuje nowe konstrukcje lotnicze.

Firma HAL powstała w 1964 roku z połączenia trzech przedsiębiorstw: Hindustan Aircraft, Aeronautics India oraz Aircraft Manufacturing Depot. Posiada 19 zakładów produkcyjnych i 10 centrów badawczo-rozwojowych.

(defensenews.com)