Dyrekcja Generalna Uzbrojenia (DGA) dostarczy francuskiej marynarce wojennej cztery śmigłowce H160 w wariancie poszukiwawczo-ratowniczym. Powstaną one dzięki współpracy Airbus Helicopters z firmami Babcock i Safran Helicopter Engines. Będą to maszyny bazujące na cywilnym wariancie H160.

Francuska flota zacznie eksploatować maszyny w 2022 roku i będzie nimi dysponowała przez dekadę. Przejściowa eksploatacja H160 pozwoli jej zapewnić ciągłość wykonywania misji SAR podczas wycofywania ze służby śmigłowców Alouette III i oczekiwania na dostawy nowych Guépardów. Airbus Helicopters i partnerzy będą odpowiedzialni również za wspieranie użytkowania H160, w tym za utrzymanie wysokiego poziomu dostępności. Informacje zwrotne z eksploatacji we francuskiej marynarce wojennej będą monitorowane w celu wykorzystania ich w projekcie wojskowej wersji H160M Guépard i rozwijania systemu wsparcia eksploatacji tej maszyny.

– Cieszymy się że marynarka wojenna będzie używać H160 w misjach poszukiwawczych i ratowniczych – powiedział Bruno Even, prezes Airbus Helicopters. – Jesteśmy pewni, że poprawiona świadomość sytuacyjna, ułatwienia w pracy załogi i widoczność z pokładu H160 okażą się atutami w wykonywanych przez nie trudnych zadaniach. Partnerstwo przemysłowe nawiązane z Babcock i Safran Helicopter Engines pozwoli nam zapewnić najwyższy poziom dostępności śmigłowców dostarczonych francuskiej marynarce wojennej.

H160 to średniej wielkości dwusilnikowy wiropłat napędzany silnikami Arrano. Został zaprojektowany jako modułowy śmigłowiec transportu morskiego dla użytkowników prywatnych i przewoźników biznesowych, służb ratownictwa medycznego i publicznych. Przekazanie klientom pierwszych H160 planowane jest na drugą połowę 2020 roku. Pierwsze dostawy wersji wojskowej, H160M Guépard dla francuskich sił zbrojnych, nastąpią w 2026 roku. Francja, planując pozyskanie wspólnego lekkiego śmigłowca, przewidziała nabycie 169 sztuk H160M w ramach programu Hélicoptère Interarmées Léger w celu zastąpienia we francuskim wojsku pięciu starszych typów śmigłowców.

Zobacz też: Rumunia potwierdza zainteresowanie Leopardami

(Informacja prasowa)

Airbus Helicopters