Gruzińska minister obrony Tina Chidaszeli oświadczyła, że dostawcą elementów narodowego systemu obrony powietrznej będzie koncern MBDA. Wszystko wskazuje na to, że wreszcie doszła do skutku od dawna zapowiadana transakcja. Gruzja stanie się kolejnym użytkownikiem kompleksów przeciwlotniczych SAMP/T z pociskami Aster 30 Block 1.

Umowę podpisano 10 lipca bieżącego roku, zaś od wczoraj pozostaje w mocy. Realizacja dostaw rozpocznie się 1 stycznia 2016 roku. Wartość zamówienia i jego szczegóły nadal pozostają owiane tajemnicą. Gruziński resort obrony i producent systemów solidarnie nie zdradzają treści porozumienia.

Minister Chidaszeli oświadczyła, że jest bardzo zadowolona z poczynionych kroków. Jej zdaniem zakup rozwiąże dwa podstawowe problemy gruzińskiej obrony powietrznej: dokona jej wzmocnienia i potencjalnie zagwarantuje jej kompatybilność z systemami państw NATO.

Jeśli transakcja okaże się prawdą, SAMP/T stanie się uzupełnieniem wcześniej nabytych systemów obrony powietrznej. 15 czerwca 2015 roku gruzińska minister obrony poinformowała o nabyciu od konsorcjum Thales Raytheon Systems taktycznych radarów typu Ground Master 200 w wersji mobilnej i systemów obrony powietrznej Crotale NG.

(defencenews.com; fot. MBDA)

MBDA