Wczoraj gruzińska telewizja państwowa poinformowała, że Wojskowe Centrum Naukowo-Techniczne Delta dostarczy sto pojazdów opancerzonych Didgori 2 w konfiguracji wozu ewakuacji medycznej wojskom lądowym Arabii Saudyjskiej. Koszt zakupu partii pojazdów wyniesie około 100 milionów gruzińskich lari (około 40 milionów dolarów). Na przegranym polu gruzińskie przedsiębiorstwo pozostawiło takie firmy jak koncern Streit Group, Oshkosh, AIG, Steyr i Lenco, z którym stoczyło ostatnią batalię. Obie strony podpisały kontrakt w grudniu ubiegłego roku. Z końcem stycznia 2016 roku Rijad odbierze pierwszą transzę dwunastu pojazdów.

O udziale gruzińskiej Delty w saudyjskim przetargu pierwszy raz poinformowano we wrześniu 2014 roku. Początkowo Rijad zamierzał zakupić aż 600 pojazdów w tej konfiguracji. Zamówienie jednak zmniejszono, uzależniając dalsze zakupy od oceny potrzeb. Przystąpienie do przetargu wpisywało się w coraz intensywniejszą strategię promowania produktów lokalnego przemysłu zbrojeniowego na rynku międzynarodowym. Naturalnym kierunkiem okazały się rynki: bliskowschodni i afrykański. Obecnie przedstawiciele Delty informują, że firma jest w trakcie negocjacji dwóch kolejnych kontraktów, więcej szczegółów ujrzy zaś światło dzienne w najbliższej przyszłości.

Didgori 2 to pojazd opancerzony początkowo skonstruowany w konfiguracji rozpoznawczej. Pierwowzorem był turecki Otokar Cobra. Oparty jest na podwoziu F550 w układzie 4×4 i w pełni zaprojektowany, zmontowany i przetestowany przez specjalistów Delty. W zależności od konfiguracji masa pojazdu sięga siedmiu ton. Jednostkę napędową stanowi silnik diesla o mocy rzędu czterystu pięćdziesięciu koni mechanicznych.

Ochrona balistyczna kształtuje się na poziomie 2 według normy STANAG 4569. Oznacza to, że pojazd jest odporny na ostrzał za pomocą amunicji przeciwpancernej 7,62×39 milimetrów z trzydziestu metrów. Pojazd wyposażono w nosze i ekwipunek medyczny w tylnej części. Na życzenie Saudyjczyków został przystosowany do lokalnych wymagań, w szczególności usunięto z dachu obrotnicę do montażu uzbrojenia, poszerzono tylne drzwi, a silnik przystosowano do działania na obszarach pustynnych.

(armyrecognition.com, civil.ge; fot. materiały prasowe Delty)

materiały prasowe Delty