Grupa WB przyzwyczaiła nas, że na każdy MSPO przywozi nowości, które nie tylko ładnie prezentują się na targach w opakowaniu. Niemal każdego roku poświęcamy temu przed­się­bior­stwu mniej lub więcej miejsca, bo naprawdę warto. Wystarczy przypomnieć nasz artykuł o radiostacjach z rodziny Comp@n czy ubiegłoroczny o ogólnych dokonaniach spółki.

W przypadku Grupy WB za konkretnymi rozwiązaniami stoją konkretne możliwości. Tym razem przedsiębiorstwo z Ożarowa Mazowieckiego po raz pierwszy przywiozło do Kielc amunicję krążącą Warmate 50 i Warmate 20. Obie wyposażone są w ciężkie głowice bojowe, co sprawia, że mają większą moc uderzeniową.

Szczególnie interesująco wypada ta pierwsza. Jej głowica o masie 50 kilogramów (szczególnie widoczna w sylwetce bezzałogowca) jest niewymienna, co oznacza, że Warmate 50 nadaje się jedynie do uderzeń w cele przeciwnika, nie może być stosowany jako sprzęt rozpoznawczy (co kazałoby klasyfikować go jako samolot pocisk). Kolejną zaletą może być zasięg sięgający kilkuset (a może tysiąca) kilometrów. Pozwoli to na rażenie celów w głębi uszykowania przeciwnika, a w szczególności obiektów o znaczeniu strategicznym, w tym ośrodków dowodzenia.

Od lewej Warmate 50, Warmate 5 i BSP-U.
(Andrzej Pawłowski)

Grupa WB bezzałogowcami stoi, o czym świadczy chociażby aranżacja ich stoiska w hali F i doskonała premiera rozpoznawczego systemu bezzałogowego Warmate TL-R, który posa­do­wiono na bezzałogowej kołowej platformie robotycznej Lewiatan. Jest to rozwinięcie wersji bojowej amunicji krążącej Warmate TL (Tube Launch), jest też wyposażeniem Artyleryjskiego Wozu Rozpoznawczego. Produkt zgłoszono do konkursu o nagrodę Defender. Bezzałogowy statek powietrzny o niewielkich rozmiarach dysponuje składanymi powierzchniami nośnymi i sterującymi.

Warto też przypomnieć, że podczas MSPO 2019 niemiecki koncern Rheinmetall Defence zaprezentował bezzałogowy wielozadaniowy pojazd lądowy Mission Master – Protection zinte­gro­wany z sześcio­pro­wad­ni­cową wyrzutnią amunicji krążącej Warmate TL. Spółka z Ożarowa Mazowieckiego wykazuje więc elastyczność w zakresie integracji swojego sprzętu z wyposażeniem dostarczanym przez inne podmioty.

Bezzałogowy pojazd rozpoznawczo-bojowy Lewiatan z wyrzutnią bsp Warmate TL-R.
(Andrzej Pawłowski)

Przywieziono też dobrze już znany indywidualny bezzałogowiec rozpoznawczo-uderzeniowy X‑Fronter. Jego niewielkie wymiary sprawiają, że może być przenoszony i obsługiwany przez jednego operatora. Panel sterujący umieszcza się na kamizelce ochronnej lub opo­rzą­dze­nio­wej. Zasięg bezzałogowca to kilka kilometrów, co wystarcza, aby był pomocny w budowaniu świadomości sytuacyjnej pododdziału lub pojedynczego żołnierza. Zaletą X‑Frontera jest to, że po wzięciu do ręki przez żołnierza jest niemal natychmiast gotowy do użycia. Wystarczy go wyrzucić w powietrze. W jego skład wchodzi część centralna z czterema składanymi wirnikami i zestaw czujników oraz wymienne moduły misyjne.

Grupa WB wróciła po raz kolejny z cyfrową platformą komunikacji Fonet-Navy do instalacji na pokładach okrętów. W skład tego systemu wchodzą dwa pulpity operatorskie, wzmacniacz radiowęzłowy i jednostka centralna. Fonet-Navy ma zapewniać skuteczny przepływ danych – łączność głosową i radiową – na okrętach, czyli jednostkach, które narażone są na dużą emisję hałasu.

Poza tym w Kielcach nie mogło zabraknąć definiowalnych programowo radiostacji Comp@n-Z. Występują one w konfiguracji doręcznej, ale też w wariancie przewoźnym, do instalacji w samochodach. Radiostacje te wyposażono w stworzone w Polsce systemy kryptograficzne. Z czasem mają zastępować starsze urządzenia komunikacyjne przy wykorzystaniu istniejących wzmacniaczy pojazdowych.

Niestanowiący nowości, ale bardzo interesujący jest system rozpoznania pola walki EyeQ z elementami uczenia maszynowego. Za jego pomocą można wykrywać, identyfikować i klasyfikować pojazdy i sprzęt wojskowy w czasie rzeczywistym. Dzięki temu żołnierz może szybciej reagować na zagrożenia, gdyż ma już dokonaną analizę ryzyka (wraz z klasyfikacją zagrożenia) i wybrane efektywne (co do zasady) narzędzia pozwalające na neutralizację zagrożenia. Głównymi celami użycia tego sprzętu jest zwiększenie świadomości sytuacyjnej i zarządzanie ryzykiem na polu walki. Dzięki temu zwiększa się efektywność zarządzania dostępnymi zasobami i znacznie skraca proces decyzyjny.

Zdalne Moduły Uzbrojenia od WB, na drugim planie pakiet modernizacyjny ARM-28 do armaty plot. kalibru 23 mm.
(Andrzej Pawłowski)

W przestrzeni wystawienniczej WB system EyeQ sparowano z zawieszonym bezzałogowym statkiem powietrznym FlyEye. Poza tym zaprezentowano również większy bsp – FT-5, dobrze znany z systemu poszukiwawczo-uderzeniowego Gladius, który trafił na wyposażenie sił zbrojnych zainstalowany na pojeździe wielo­zada­niowym Waran. Ponadto zwiedzający mogą zapoznać się z system zarządzania walką Topaz, systemem ochrony perymetrycznej granic i obiektów infrastruktury krytycznej AMSTA (także w wersji plecakowej), platformą integracji komunikacji PIK oraz rozwiązaniami dla bezpieczeństwa ruchu. Zaprezentowano również rodzinę wież bezzałogowych ZMU-03/05, ZMU-04 i ZMU-07.

Oprócz wystawiania sprzętu dla wojska Grupa WB podpisała umowę z koreańską spółką Hanwha Ocean w sprawie współpracy w obszarze rozwiązań morskich, w szczególności w ramach programu zamówienia okrętów podwodnych „Orka”. Porozumienie podpisali wiceprezes Grupy WB Adam Bartosiewicz i wiceprezes Hanwha Ocean Steve Jeong; strony zobowiązały się do ustalenia zakresu kooperacji w ramach procesu utrzymania, napraw i przeglądów (MRO, Maintenance, Repair and Overhaul) jednostek w programie Orka.

Comp@n-Z – najnowszy zestaw radiostacji z rodziny Comp@n.
(Andrzej Pawłowski)

Koreańczycy chcieli pozyskać silne wsparcie w polskim sektorze obronnym w walce o nowe okręty dla Marynarki Wojennej RP. W przypadku wyboru koreańskiej propozycji WB Centrum Kompozytów będzie dostarczać podzespoły kompozy­towe. Zgodnie z propozycją złożoną już wcześniej do Marynarki Wojennej mogłyby trafić okręty podwodne KSS-III. Producent zapewnia, że przekazanie pierwszych okrętów jest osiągalne przed 2030 rokiem.

Oprócz powyższego porozumienia WB Group i Politechnika Gdańska podpisały umowę z o współpracy w zakresie projektów bezzałogowych systemów morskich i innych rozwiązań dla Sił Zbrojnych RP. Dokument określa ramowe zasady współpracy między oboma podmiotami w zakresie działań dydaktycznych, naukowych, badawczo-rozwojowych i produkcyjnych na niwie łodzi załogowych i bezzałogowych oraz pojazdów podwodnych.

Andrzej Pawłowski, Konflikty,pl